Putin: Do të vendosim armë bërthamore në Bjellorusi

Vladimir Putin/ Foto EPA-EFE/GRIGORY SYSOEV/SPUTNIK/

Pas njoftimit të Britanisë për të furnizuar Ukrainën me municion të uraniumit të varfëruar, Moska dhe Minsk kanë rënë dakord të vendosin armë bërthamore taktike në territorin e Bjellorusisë, tha presidenti rus Vladimir Putin në një intervistë për kanalin televiziv Rossiya 24. Ai thotë se ndërtimi i objektit të magazinimit do të përfundojë më 1 korrik.

“Municioni i uraniumit të varfëruar që Perëndimi do të transferojë në Kiev nuk i përket armëve të shkatërrimit në masë, por në një farë mënyre krijon pluhur radioaktiv dhe për këtë arsye konsiderohet shumë i rrezikshëm. “Në mënyrë të pashmangshme do të ketë ndotje të sipërfaqeve të mbjella, gjë që do të krijojë rrezik si për popullatën lokale ashtu edhe për mjedisin”, tha Putin.

Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, ka ngritur vazhdimisht çështjen e kërcënimeve që i vijnë kombit të tij nga armët bërthamore të vendosura nga SHBA në vendet e BE-së.

Minsk duhet të marrë "masat e duhura" për t'u marrë me këtë kërcënim, tha Lukashenko në atë kohë, duke shtuar se ai do të diskutojë këtë çështje me Moskën.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës