Putin: Kievi duhet të pranojë realitetin e ri territorial dhe të "harrojë" NATO-n

Vladimir Putin / Foto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Tërheqja e trupave ukrainase nga të gjitha rajonet e reja të Rusisë, Republika Popullore e Luhanskut, Republika Popullore e Donetskut, rajonet Kherson dhe Zaporozhye, dhe heqja dorë nga Kievi nga synimi i tij për të hyrë në aleancën ushtarake perëndimore, janë dy kushtet që Presidenti rus Vladimir Putin ka vendosur që menjëherë t'i japë fund luftës në Ukrainë dhe të fillojë negociatat e paqes.

“Sapo Kievi deklaron se është gati për një vendim të tillë dhe fillon një tërheqje reale të trupave nga këto rajone, si dhe informon zyrtarisht për anulimin e planeve për t'u anëtarësuar në NATO, një urdhër nga ana jonë për një armëpushim dhe Fillimi i negociatave do të vijë menjëherë, fjalë për fjalë në të njëjtën minutë. E përsëris, do ta bëjmë menjëherë”, tha Putin, duke vënë në dukje se këto kushte janë “shumë të thjeshta”.

Shumë shpejt nga Kievi mbërriti përgjigjja se Ukraina nuk do t'i pranonte këto kushte për fillimin e negociatave. Kështu deklaroi Mykhailo Podolyak, këshilltar i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky. Ai konsideroi se nuk është një përpjekje serioze për të arritur një marrëveshje paqeje dhe se ky propozim nuk është i rëndësishëm për asnjë negociatë. Podoljak i tha Reuters se "nuk kishte asnjë mundësi për të gjetur një kompromis" midis deklaratave të Putinit dhe kushteve për përfundimin e luftës të vendosura nga Ukraina.

Në takimin me udhëheqjen e Ministrisë së Punëve të Jashtme ruse, Putin theksoi se Rusia është e gatshme të ulet nesër në tryezën e bisedimeve për Ukrainën, por ai ishte i bindur se Moska ka nevojë për një status neutral, të paangazhuar dhe jo-bërthamor të Ukrainës. për një zgjidhje paqësore.

"Nëse Kievi dhe kryeqytetet perëndimore e refuzojnë atë, siç kanë bërë deri më tani, kjo është, në fund të fundit, biznesi i tyre, përgjegjësia e tyre politike dhe morale për vazhdimin e gjakderdhjes." Është e qartë se realiteti në terren, në vijën e betejës, do të vazhdojë të ndryshojë, dhe jo në favor të regjimit të Kievit. Dhe kushtet për fillimin e negociatave do të jenë të ndryshme”, tha presidenti rus.

Ai gjithashtu deklaroi se thelbi i propozimit rus nuk është një armëpushim ose armëpushim i përkohshëm, pasi Perëndimi dëshiron të ndalojë humbjet për të armatosur më tej regjimin e Kievit dhe për ta përgatitur atë për një ofensivë të re.

“Do ta përsëris, nuk ka të bëjë me ngrirjen e konfliktit, por për t'i dhënë fund atij përfundimisht”. Pozicioni ynë parimor është statusi neutral, i paangazhuar, jo-bërthamor i Ukrainës, demilitarizimi dhe denazifikimi i saj, aq më tepër që kur ata ranë dakord për këto parametra në tërësi gjatë negociatave në Stamboll në vitin 2022”, tha Putin. duke saktësuar se atëherë “gjithçka ka të bëjë me demilitarizimin ishte e qartë, gjithçka ishte parashikuar dhe rënë dakord”.

Putin theksoi se të drejtat, liritë dhe interesat e qytetarëve rusishtfolës në Ukrainë duhet të sigurohen plotësisht, duhet të njihen realitetet e reja territoriale, statusi i Krimesë, Sevastopolit, Donetskut dhe Republikave Popullore të Luhanskut, rajoneve Kherson dhe Zaporozhye si subjekte të Rusisë. . Federata. Dhe të gjitha ato dispozita parimore themelore duhet të konfirmohen në formën e marrëveshjeve themelore ndërkombëtare.

“Normalisht, kjo presupozon heqjen e të gjitha sanksioneve perëndimore kundër Rusisë. Besoj se Rusia po propozon një variant që do të lejojë që lufta në Ukrainë të përfundojë realisht. Domethënë, ne bëjmë thirrje që të kthehet faqja tragjike e historisë. Dhe po, edhe nëse është e vështirë, gradualisht, hap pas hapi, marrëdhëniet e besimit dhe fqinjësisë së mirë kanë filluar të vendosen midis Rusisë dhe Ukrainës dhe në të gjithë Evropën”, përfundoi lideri rus.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës