Putin është gati t'i japë fund luftës në Ukrainë, pohojnë burimet ruse

Presidenti rus Vladimir Putin është gati për t'i dhënë fund luftës në Ukrainë dhe për të rënë dakord për një armëpushim në linjat ekzistuese të betejës, por do të vazhdojë të luftojë nëse Kievi dhe Perëndimi nuk e pranojnë atë, thanë katër burime ruse. Reuters. Tre burime të njohura me bisedimet në rrethin e Putinit thanë se ai është i frustruar që presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky dhe vendet perëndimore nuk po bien dakord për negociata.

-Putini mund të luftojë për aq kohë sa të jetë e nevojshme, por ai është gjithashtu i gatshëm për një armëpushim - duke ngrirë luftën - tha një burim i lartë rus që ka punuar me Putinin dhe ka njohuri për bisedimet në nivelet më të larta në Kremlin.

Ai, si burime të tjera të përmendura në këtë histori, foli në kushte anonimiteti për shkak të ndjeshmërisë së temës.

Për këtë raport, Reuters foli me gjithsej pesë persona që punojnë ose kanë punuar me Putinin në nivele të larta në botën politike dhe të biznesit. Burimi i pestë nuk komentoi mbi ngrirjen e luftës në vijat aktuale të frontit.

Zëdhënësi i Putinit, Dmitry Peskov, në përgjigje të një kërkese për koment, tha se shefi i Kremlinit e kishte bërë të qartë vazhdimisht se Rusia ishte e hapur për dialog për të arritur qëllimet e saj, duke thënë se vendi nuk dëshiron "luftë të përhershme". Ministritë ukrainase të punëve të jashtme dhe të mbrojtjes nuk iu përgjigjën pyetjeve.

Emërimi i ekonomistit Andrei Belousov si ministër i mbrojtjes i Rusisë javën e kaluar po përgatit ekonominë e Rusisë për një luftë të zgjatur, sipas disa analistëve ushtarakë dhe politikë perëndimorë.

Por burimet thonë se Putini preferon të përdorë momentin e Rusisë për t'i dhënë fund luftës. Ata nuk komentuan drejtpërdrejt ministrin e ri të mbrojtjes. Bazuar në njohuritë e tyre për diskutimet në qarqet më të larta të Kremlinit, dy burime thanë se Putin beson se sukseset e deritanishme të luftës janë të mjaftueshme për t'i shpallur fitoren popullit rus.

Tre burime thanë se Putin e kupton se çdo përparim i madh do të kërkojë një mobilizim tjetër, të cilin ai nuk e dëshiron.

Mundësia për një armëpushim apo edhe për bisedime paqeje duket e largët për momentin. Zelensky vazhdimisht thekson se paqja nën kushtet e Putinit nuk mund të diskutohet. Ai është zotuar të kthejë territorin e humbur, përfshirë Krimenë, të cilën Rusia e aneksoi në 2014. Ai nënshkroi një dekret në vitin 2022 duke i shpallur zyrtarisht të pamundura negociatat me Putinin.

Një nga burimet parashikon se asnjë marrëveshje nuk mund të arrihet derisa Zelensky është në pushtet, përveç nëse Rusia e anashkalon atë dhe arrin një marrëveshje me Uashingtonin. Megjithatë, Sekretari amerikan i Shtetit, Anthony Blinken, duke folur në Kiev javën e kaluar, u tha gazetarëve se nuk besonte se Putin ishte i interesuar për negociata serioze.

Ukraina po përgatitet për bisedime muajin e ardhshëm, në Zvicër, e cila është ofruar të jetë mikpritëse, për të unifikuar opinionin ndërkombëtar se si t'i jepet fund luftës. Bisedimet u mblodhën me iniciativën e Zelensky, i cili tha se Putini nuk duhet të marrë pjesë. Zvicra nuk e ftoi Rusinë.

Moska ka thënë se negociatat nuk janë të besueshme pa praninë e saj. Ukraina dhe Zvicra duan që aleatët e Rusisë, përfshirë Kinën, të marrin pjesë.

Në përgjigje të pyetjeve në lidhje me historinë e Reuters, një zëdhënës i Departamentit të Shtetit të SHBA tha se çdo nismë paqeje duhet të respektojë "integritetin territorial të Ukrainës brenda kufijve të saj të njohur ndërkombëtarisht" dhe e përshkroi Rusinë si pengesën e vetme për paqen në Ukrainë.

- Kremlini ende nuk ka treguar interes të konsiderueshëm për t'i dhënë fund luftës, përkundrazi - tha zëdhënësi.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës