Putin lëshoi ​​një urdhër të ri - prioriteti është t'i përgjigjemi sulmeve në territorin rus

Foto: Twitter / print screen

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, iu përgjigj sulmeve në territorin rus që erdhën nga Ukraina dhe urdhëroi ushtrinë e tij t'u përgjigjej atyre sulmeve si prioritet.

Putin e tha këtë gjatë një takimi të qeverisë për rindërtimin e ndërtesave të shkatërruara të banimit dhe infrastrukturës në rajonet e Rusisë jugperëndimore.

“Sigurisht, detyra prioritare është të eliminohet vetë mundësia e granatimeve, por kjo është punë e departamentit ushtarak”, tha Putin.

Ai shtoi se rajonet ruse të Belgorod, Bryansk dhe Kursk, si dhe Krimea, të cilën Rusia e kapi nga Ukraina dhe e aneksoi në vitin 2014, ishin zona ku ndërtesat e banimit u dëmtuan ose u shkatërruan.

“Shumë njerëz u gjendën në një situatë të vështirë, humbën shtëpitë e tyre, u detyruan të shpërngulen te të afërmit ose në strehim të përkohshëm, u përballën me ndërprerje në furnizimin me ujë, ngrohje dhe energji elektrike”, tha ai.

Edhe pse Ukraina nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmet, ajo i ka përshkruar ato si karma për pushtimin rus. Sulmet në Rusinë jugore përfshinin kryesisht objektiva ushtarake si nënstacionet elektrike dhe depot e armëve dhe karburantit.

Kremlini ka thënë se raketat me rreze më të gjatë, që thuhet se përfshihen në një paketë të ardhshme të ndihmës ushtarake amerikane për Ukrainën, do të përshkallëzojnë konfliktin, por nuk do të ndryshojnë kursin e tij.

Një zëdhënës i Kremlinit Dmitri Peskov, u tha gjithashtu gazetarëve se nuk ka plane për bisedime mes presidentit rus Putin dhe presidentit amerikan Joe Biden.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës