Të shtëna në shkollë në Atlanta: Vritet një adoleshent dhe plagoset rëndë studenti

Policia e SHBA/ Foto: Robyn BECK / AFP / Profimedia

Një adoleshente u vra dhe një tjetër adoleshente u plagos nga të shtënat jashtë një shkolle të mesme në Atlanta mëngjesin e sotëm. Deri më tani nuk ka asnjë të arrestuar, por policia bën të ditur se në ngjarje kanë marrë pjesë disa gjimnazistë.

Oficerët morën një raport për të shtëna rreth orës 02:27 të mëngjesit. Dy viktimat, një vajzë 16-vjeçare dhe një djalë 16-vjeçar janë gjetur në vendngjarje dhe janë transportuar për në spitalet lokale. Vajza ka gjetur vdekjen në vend, ndërsa i riu ndodhet në gjendje stabile, tha policia.

Viktimat nuk janë identifikuar. Është e paqartë nëse adoleshentët kanë ndjekur shkollën e mesme para të shtënave. Në një konferencë shtypi këtë pasdite, kryebashkiaku Andre Dickens tha se viktima e ndjerë ishte "plot jetë".

“Zemra ime është me të dyja familjet”, tha ai. "Kjo zonjë e re ishte plot jetë dhe në fakt pritej të punonte për qytetin e Atlantës duke filluar nga e marta në programin tonë veror të punësimit të të rinjve."

“Unë po kërkoj prindërit në të gjithë qarkun, po u kërkoj të rinjve në të gjithë qarkun të mendojnë për sigurinë e tyre, të sigurohen që prindërit e tyre të dinë se ku janë. "Dhe prindër, a e dini se ku janë fëmijët tuaj," tha Dickens. "Ne duam që ju të jeni të sigurt dhe të merrni vendime të informuara dhe cilësore se ku po shkoni."

Për informacion mbi autorët ofrohet një shpërblim

Kryeinspektorja e Shkollave Publike të Atlantës, Lisa Herring, e quajti të shtënat, që ndodhi vetëm disa ditë pas përfundimit të vitit shkollor, "tragjike". "Ekipi i krizës do të jetë në kampus të martën e ardhshme për të ndihmuar ata që mund të kenë nevojë për mbështetje shtesë," tha Herring. “Ne shprehim ngushëllimet tona për familjet e prekura.

Policia e Atlantës vazhdon të hetojë të shtënat dhe po ofron një shpërblim prej 10.000 dollarësh për informacion në lidhje me incidentin.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës