Diplomati i parë i Serbisë: BE mund të fitojë shumë nga anëtarësimi i Serbisë

Flamuri i BE-së dhe Serbisë / Foto nga EPA / JULIEN WARNAND

Shefi i diplomacisë serbe, Marko Gjuriq, në takimin e ministrave të jashtëm të BE-së me përfaqësuesit e Ballkanit Perëndimor në Luksemburg, theksoi se një nga prioritetet absolute për Qeverinë e re të Serbisë është zbatimi i agjendës së reformave deri në vitin 2027 dhe theksoi se BE-ja mund të fitojë shumë nga anëtarësimi i Serbisë në atë bllok, njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Beogradi.

Gjuriq u tha gazetarëve në Luksemburg se sot është "një ditë shumë domethënëse për Serbinë kur bëhet fjalë për integrimin evropian", pasi ajo është e ftuar të marrë pjesë në takimin e ministrave të jashtëm të BE-së dhe përfaqësuesve të Ballkanit Perëndimor.

- Ne diskutuam se si të përshpejtojmë dhe t'i japim një shtysë të re integrimit evropian të Serbisë. Mesazhi im këtu ishte shumë i qartë. Për qeverinë e re të Serbisë, zbatimi i agjendës së reformave deri në vitin 2027 është një nga prioritetet absolute dhe ne duam që deri atëherë të jemi plotësisht të përgatitur për sa na përket, jo vetëm kur bëhet fjalë për ekonominë tonë, por edhe kur Bëhet fjalë për sundimin e ligjit, demokracinë dhe të gjitha aspektet e tjera që janë të rëndësishme për anëtarësimin tonë të plotë, tha Gjuriq.

Në të njëjtën kohë, shtoi ai, mesazhi i tij është se BE-ja ka shumë për të përfituar nga anëtarësimi i Serbisë dhe partnerëve të tjerë nga Ballkani Perëndimor, si për kapitalin njerëzor, ashtu edhe për traditën, kulturën, dijen. sigurinë, sigurinë energjetike dhe shumë gjëra të tjera.

“Dërgova gjithashtu një mesazh se deri atëherë besoj se qytetarët e Serbisë kanë të drejtë dhe duhet të kenë qasje në fondet e BE-së sepse shkencëtarët, studentët dhe fermerët në Serbi nuk duhet të kenë status të dorës së dytë në krahasim me fermerët, shkencëtarët dhe studentët në asnjë. terren tjetër. Ne nuk jemi të interesuar vetëm të jemi një treg dytësor apo diçka e tillë, por duam një vend të plotë dhe një vend të barabartë në tavolinë, theksoi Gjuriq dhe shtoi se Serbia dëshiron të jetë pjesë e barabartë e familjes evropiane si gjithë të tjerët.

Kur është fjala për politikën e përbashkët të jashtme dhe të sigurisë (CFSP), Gjuriq tha se me anëtarësimin në BE, Serbia do të ketë një CFSP me BE-në, kur, theksoi ai, do të jetë në gjendje të ndikojë në atë politikë.

- Deri atëherë, ne duam të ngremë nivelin e përputhshmërisë tonë me CSDP-në, por gjithashtu kërkojmë ndihmë në zgjidhjen e çështjeve të së kaluarës për të cilat gjeneratat aktuale në Serbi nuk janë përgjegjës dhe që nuk mund të zgjidhen në mënyrë të drejtë. pa përfshirjen e plotë të bashkësisë ndërkombëtare, tha Gjuriç.

- Në atë kontekst fola për shkeljen e të drejtave kolektive të serbëve në Kosovë, por edhe për nevojën e zbatimit të Marrëveshjes së Brukselit në mënyrë më strikte dhe më agresive.

I pyetur për të komentuar deklaratën e kreut të diplomacisë evropiane, Peter Szijjártó, se ekziston mundësia e hapjes së një ose dy kapitujve në negociatat e anëtarësimit me Serbinë gjatë presidencës hungareze të BE-së, Gjuriq tha se Serbia është shumë në kërkim. përpara presidencës hungareze të Këshillit të BE-së beson se kjo mund t'i japë një shtysë të re integrimit evropian të të gjithë rajonit dhe dëshirës së tyre të sinqertë që BE të zgjerohet në rajonin e Ballkanit Perëndimor.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës