Kreu i Hamasit u takua me pengjet izraelitë në tunelet nën Gaza

Udhëheqësi i Hamasit, Mohammed Daif, në Twitter

Shefi i Hamasit, Yahya Sinwar, foli në hebraisht me pengjet izraelitë ndërsa ata mbaheshin nën tokë në Gaza pas rrëmbimit të tyre më 7 tetor, raportuan mediat izraelite.

Sinwar, udhëheqësi i Hamasit në Gaza, foli me pengjet në një hebraisht të qartë në një përpjekje për t'i qetësuar pasi ata u tërhoqën zvarrë në Gaza, raportoi Channel 12, duke cituar informacione nga një peng i liruar së fundmi.

Takimi u zhvillua në tunel, raportoi kanali, menjëherë pas sulmit të 7 tetorit, ku Hamasi mori më shumë se 240 pengje.

“Përshëndetje, unë jam Yahya Sinwar. Ju jeni më të mbrojtur këtu. Asgjë nuk do të ndodhë me ju," i tha Sinwar grupit, sipas raportit të mediave.

Pengu që ishte i pranishëm rrëfeu incidentin tek familja dhe gjithashtu njoftoi zyrtarët e sigurisë që konfirmuan historinë, tha Channel 12.

Sinwar mësoi hebraisht në një burg izraelit pasi u dënua në vitin 1989 për rrëmbimin dhe vrasjen e dy ushtarëve izraelitë dhe katër palestinezëve që ai besonte se bashkëpunonin me Izraelin. Ai mori katër burgime të përjetshme, por u lirua në vitin 2011 si pjesë e një marrëveshjeje për kthimin e ushtarit izraelit të kapur Gilad Shalit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës