Gruaja e parë që do të gjykojë në Kupën e Botës do të vendosë drejtësinë në një ndeshje të rëndësishme të fazës së XNUMX-të

Stephanie Frapard nga Franca do të arbitrojë ndeshjen Kosta Rika - Gjermani në WC 2022/foto: EPA-EFE/Vince Mignott

Gruaja franceze Stephanie Frapar do të shkruajë historinë, të enjten (1 dhjetor) do të jetë gruaja e parë që do të gjykojë një ndeshje Kupa e Botës në Katar për burrat.

Ajo mori nderin të bëjë drejtësi në ndeshjen e xhiros së tretë të grupit “E” mes kombëtareve të Gjermania и Kosta Rika (Ora 20.00 pasdite).

Në këtë ndeshje gjermanët duhet të sulmojnë për të fituar, por me një kusht Spanja për ta kapërcyer atë Japonia. Në XNUMX/XNUMX mund të gjenden edhe lojtarët e Kosta Rikës me barazim, por për ta duhet të luajnë edhe spanjollët, pra të festojnë ndaj japonezëve.

Sa i përket Fraparit, në dhjetor të 2020-ës ajo drejtoi ndeshjen e Ligës së Kampionëve mes Juventusit dhe Dynamo Kyiv-it dhe në muajin e fundit të 2020-ës ajo drejtoi ndeshjen kualifikuese të Botërorit mes Holandës dhe Letonisë.

Ndryshe, të enjten në ndeshjen mes Kosta Rikës dhe Gjermanisë, i gjithë ekipi i arbitrave do të përbëhet nga femra. Asistentët e Fraparit do të jenë Neuza Bak nga Brazili dhe Karen Diaz Medina nga Meksika. Në dhomën e VAR-it do të jetë edhe një femër, në këtë rast Catherine Nesbitt nga SHBA do të ketë pozicionin e video-asistentit të arbitrit për të kontrolluar nëse ka apo jo jashtë loje.

Video e ditës