Diva e parë tragjike e Hollivudit: Vdiq në moshën 26-vjeçare, vdekja e saj misterioze nuk u shpjegua kurrë

Gene Harlow / Foto: Arkivi i Hollivudit / Avalon / Profimedia

"Engjëjt e ferrit" (1930), "Pluhuri i kuq" (1932), "Darka në tetë" (1933), "Zonja e shpifur" (1936) janë vetëm disa nga filmat në të cilët talenti i aktrimit të Jean Harlow (1911 – 1937), e para amerikane që pushtoi botën me flokët e saj bjonde platin, shkruan "Style".

Në karrierën e saj të shkurtër, por të frytshme, ajo bashkëpunoi me regjisorët më të mëdhenj të kohës, si p.sh Howard Hughes, Frank Capra, Victor Fleming, dhe të gjithë kishin fjalë lavdëruese për aftësitë e saj në aktrim. Pavarësisht bukurisë, pasurisë dhe famës së saj, ajo jetoi një jetë private mjaft të trazuar dhe jo shumë të lumtur.

Gene Harlow në fillim të karrierës së tij / Foto: Courtesy Everett Collection / Everett / Profimedia

Martesa në moshën gjashtëmbëdhjetë

Harleen Carpenter, siç ishte emri i saj i vërtetë, e kaloi fëmijërinë e saj në Kansas. Ajo ishte fëmija i vetëm i dentistit Mont Carpenter dhe trashëgimtaren e pasur Jean Poe, u rrit në një shtëpi familjare luksoze, pa çdo kujdes. Babai i saj i vuri asaj pseudonimin Baby, të cilin miqtë e saj e përdorën gjatë gjithë jetës së saj.

Kur martesa e prindërve të saj filloi të shpërbëhej, nëna e saj vendosi të divorcohej, diçka që ishte e pazakontë dhe madje skandaloze në atë kohë. Më në fund e lirë, duke ndjekur ambiciet e saj të aktrimit, nëna e saj u transferua në Hollywood, duke marrë me vete edhe Harlinin e vogël. Fatkeqësisht, ajo u prit atje nga një "dush i ftohtë" - asaj iu tha se ishte shumë e vjetër për të marrë role aktrimi.

E zhgënjyer me përvojën e saj në Hollywood, nëna e saj u kthye në Kansas dhe dërgoi vajzën e saj adoleshente në shkollë në Illinois. E çliruar nga kontrolli i nënës së saj, e cila e adhuronte, por e mbyste, Harleen filloi të shijonte mjedisin e saj të ri, veçanërisht në shoqërinë e të rinjve. Pak para se të mbushte gjashtëmbëdhjetë vjeç, ajo e la shkollën dhe u martua me një prej tyre - Charles McCraw.

Gene Harlow në 1932 / Foto: FilmStills.net / Film Stills / Profimedia

Vajza në makinë

Pasi Charles mori një trashëgimi të madhe, çifti i ri u transferua në Los Angeles. Harleen ishte në rrugën e saj për të arritur atë që nëna e saj kishte ëndërruar, dhe kjo ndodhi krejt rastësisht. Gjegjësisht, ajo u afrua me fqinjën e saj të parë Rosalie Roy, e cila po përpiqej të futej në botën e filmit.

Teksa priste Rosalien në makinë gjatë vizitës së saj në studion e Fox, biondja bukuroshe u pikas nga një producent. Ai e ftoi atë në një audicion për një rol të vogël në film, dhe pas hezitimit fillestar, ajo u regjistrua me emrin e vajzërisë së nënës së saj - Jean Harlow. Rreth asaj kohe mori fund edhe martesa me burrin e saj të parë.

Materiali promovues për "Hell's Angels" / Foto: The Caddo Company / AFP / Profimedia

Në dy vitet e ardhshme ajo luajti në komedi të shkurtra, dhe roli i një vajze të shthurur në "Engjëjt e Ferrit" (1930) e ktheu atë në një yll të vërtetë filmi. Në fillim, kritikët ishin skeptikë për talentin e saj, por falë këmbënguljes dhe talentit të saj, ajo arriti të siguronte statusin e yllit në mjedisin kryesisht meshkuj që dominonte Hollywood-in në atë kohë.

Ajo vdiq nga uremia (funksioni i reduktuar i veshkave) gjatë xhirimeve të Saratoga. Në atë moment, Harlow ishte vetëm 26 vjeç dhe jetonte popullaritetin e saj më të madh. Pavarësisht se komedia romantike u kompletua me një studim të ulët, "Saratoga" është filmi i saj më i suksesshëm komercial. Instituti Amerikan i Filmit e cilësoi Jean Harlow një nga 25 yjet më të mëdha të filmit femra të të gjitha kohërave.

Jean Harlow dhe Clark Gable në filmin "Saratoga" / Foto: Metro-Goldwyn-Mayer Pictures / AFP / Profimedia

Teoritë për vdekjen e saj

Me kalimin e viteve, thashetheme të ndryshme janë shfaqur për shkakun e vdekjes së papritur të Jean Harlow. Vdekja e saj ishte aq e papritur dhe e papritur sa u sugjerua se ishte shkaktuar nga një abort i gabuar, dietë ose helmim gjaku nga përdorimi i tepërt i "zbardhuesit" të flokëve për të arritur ngjyrën e saj të patina.

Njeriu përballë një pasqyre

E ndërsa pati sukses të madh në karrierën e saj të aktrimit, ajo pati një sërë problemesh në jetën private. Ajo la pas një mori lidhjesh dhe aventurash të shkurtra, të pakënaqura, madje edhe të dhunshme, si dhe kishte probleme me alkoolin.

Një kapitull veçanërisht i errët i jetës së saj u shkrua nga martesa e saj me regjisorin, skenaristin dhe producentin e filmit Paul Bern. Përveçse e tradhtonte vazhdimisht, me kalimin e kohës ai filloi ta abuzonte fillimisht verbalisht e më pas edhe fizikisht.

Gene Harlow / Foto: MGM / Koleksioni Christophel / Profimedia

Në vitin 1932, pas vetëm dy muajsh martesë, Paul Bern i mori jetën vetes. Ai qëlloi veten para një pasqyre, duke lënë një letër lamtumire në dollap. Trupi i tij u gjet nga një shërbëtor dhe në vend që të telefononte policinë, ai njoftoi studion MGM për vrasjen.

Pjesërisht për shkak të asaj procedure të pazakontë, dhe pjesërisht për shkak të së shkuarës jo shumë të pastër të regjisorit, filloi të hamendësohej se dikush e "ndihmoi" në largimin e tij në botën tjetër. Në detin e të dyshuarve, më së shpeshti përmendej emri i ish-të dashurës së tij, e cila vrau veten vetëm pak ditë pas funeralit të Bernës.

Shtëpia e vdekjes

E shkatërruar, Jean Harlow largohet nga shtëpia ku i vdiq i shoqi, një rezidencë e bukur e stilit bavarez në shpatet e Beverly Hills. Thuhet se ajo u tha miqve se vendi e shqetëson për shkak të zhurmave të çuditshme që shfaqen gjatë natës. Shtëpia u përfol se ishte e përhumbur dhe atë reputacion e kishte për vite pas vdekjes së aktores, kur një i ri u mbyt në pishinën përballë saj.

Në vitin 1963, shtëpia u ble nga një parukier i famshëm hollivudian Jay Sebring, i cili u transferua me të dashurën e tij në atë kohë, aktoren Sharon Tate. Që në ditën e parë, aktorja ka ndjerë “dridhje të çuditshme”, të cilat i ka shpjeguar në një intervistë të mëtejshme.

Sharon Tate / Foto: Koleksioni i Arkivave të CSU / Everett / Profimedia

Siç e përshkroi ajo, temperatura në dhomën e gjumit do të fillonte papritur të bjerë, dhe kërcitja e dyshemeve ishte e vazhdueshme, edhe kur askush nuk po ecte mbi to. Një herë, kur ishte vetëm në shtëpi, Tate pa "figurën e një burri të vogël rrëqethës". Jo shumë kohë pasi pa figurën misterioze, ajo dhe Sebring u larguan nga shtëpia. Tate besonte se shfaqja që e tmerroi atë ishte në fakt fantazma e Paul Byrne.

Dhe pasi Tate u nda me Sebring për të qenë në një lidhje me regjisorin Roman Polanski, ata mbetën miq të ngushtë dhe ishin bashkë në natën fatale kur ranë viktimë e ndjekësve të tërbuar të Charles Manson nga sekti i familjes Manson. Ajo vdiq në njëzet e gjashtë - ashtu si Jean Harlow.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës