Titulli i parë në 2022 për tenistin më të mirë në renditjen ATP

Medvedev ishte më i miri në turneun në Los Cabos/foto: EPA-EFE/JORGE REYES

Tenisti i parë në renditjen ATP, Daniil Medvedev përfundoi serinë e tij të humbjeve në finale me fitoren 7:5,6:0 ndaj britanikut Cameron Norrie në Los Cabos, Meksikë.

Medvedev pas një pushimi gjashtë javor nga fusha, siguroi një vend në finalen e turneut në Los Cabos ndaj kampionit të vitit të kaluar Nori, pasi më parë kishte pësuar pesë humbje në finalet e turneve të tenisit.

Në finale, tenisti rus nuk pati shumë probleme ndaj Norit dhe ishte i pasigurt vetëm në setin e parë, të cilin e zgjidhi me pushim në 11 ndeshje, edhe pse mundi të siguronte epërsinë 1:0 në setet në lojën e mëparshme.

Duke fituar setin e parë, Medvedev arriti të thyejë rezistencën e Norit dhe në setin e dytë nuk e lejoi britanikun të fitonte asnjë lojë.

Me triumfin në Los Cabos, Medvedev do të rrisë avantazhin në renditjen e ATP-së dhe nga nesër do të ketë 7.875 pikë.