Në seancën e parë të qeverisë greke pas rindërtimit, Mitsotakis prezantoi prioritetet kryesore

Ballafaqimi me rritjen e çmimeve, një shtet më efikas, ristrukturimi i sektorit primar, shëndetësia dhe arsimi më i mirë, do të thosha se tani po bëhen prioritetet tona më të fokusuara, tha kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis në fillim të seancës së sotme të qeverisë që po mbahet. me përbërjen e re pas rikonstruksionit të djeshëm.

Rindërtimi erdhi vetëm pak ditë pas zgjedhjeve evropiane, në të cilat Demokracia e Re në pushtet, ndonëse fitoi me 28,3 për qind, megjithatë nuk arriti objektivin e caktuar prej 33 për qind të arritur në zgjedhjet evropiane pesë vjet më parë.

Në fillim të seancës së qeverisë, Mitsotakis iu referua rezultateve të zgjedhjeve, ai përsëriti se qytetarët në mënyrën e tyre u kanë dërguar mesazh “kemi besim tek ju, por mundohuni më shumë”.

“Në fakt na kërkuan më shumë punë dhe më pak gabime, rezultate më të mëdha dhe më pak vonesa në rrugë pa kthesa hipokrite djathtas, majtas apo qendër, me drejtim vetëm përpara”, theksoi Mitsotakis dhe shtoi se përmes qeverisë së re. po dërgojnë një "mesazh kolektiv për një rifillim dinamik" .

Ai foli edhe për reformat, si një “shenjë e përditshmërisë” dhe një mënyrë për të bindur edhe qytetarët skeptikë për qëllimet.

Ai iu referua edhe politikës së BE-së, duke thënë se pesë vitet e ardhshme do të jenë të rëndësishme për konkurrueshmërinë e ekonomisë evropiane, për vazhdimin e një politike të rreptë por të drejtë migracioni, si dhe për mbështetjen e bizneseve greke.

– Pas Konferencës së Paqes të mbajtur për Ukrainën, unë do të jem në Bruksel dhe shpresoj që, si njëri nga dy negociatorët në emër të Partisë Popullore Evropiane, të jemi në gjendje të biem shpejt dakord për shpërndarjen e pozicioneve përgjegjëse në udhëheqjen e piramida evropiane. Unë mendoj se kjo do të largojë një pjesë të pasigurisë, e cila nuk mendoj se është e mirë për Evropën, kështu që të paktën kemi votën për presidenten e re të Komisionit Evropian, propozimi ynë do të jetë Ursula von der Leyen dhe vlerësoj se ajo do të votohet nga Parlamenti dhe ky votim do të përfundojë para fundit të korrikut, tha Mitsotakis.

Pas seancës së sotme të qeverisë, kryeministri grek do të niset për në Zvicër për të marrë pjesë në Konferencën e Paqes në Ukrainë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës