Vendimi i parë i Ukrainës për krime lufte: Ushtari rus dënohet me burgim të përjetshëm

Vadim Shishimarin
Ushtari rus Vadim Shishimarin akuzohet për vrasjen e civilit ukrainas / Foto EPA-EFE / TANYA GORDIENKO

Ushtar rus u shpall fajtor dhe u dënua me burgim të përjetshëm për vrasjen e një civili të paarmatosur në gjyqin e parë të krimeve të luftës në Ukrainë gjatë pushtimit rus të atij vendi.

Vadim Shishimarin (21) u deklarua fajtor për vrasjen e civilit 62-vjeçar Alexander Shelipov në fshatin verilindor të Ukrainës Cupahivka më 28 shkurt, raporton British Guardian.

Ai ka pranuar se ka qëlluar në drejtim të Shelipovit, por ka thënë se ka vepruar me urdhër dhe ka kërkuar falje nga familja e viktimës.

“Me këtë gjyq të parë, ne po dërgojmë një sinjal të qartë se çdo autor, kushdo që urdhëroi apo ndihmoi në kryerjen e krimeve në Ukrainë nuk do t'i shpëtojë përgjegjësisë”, tha kryeprokurorja Irina Venediktova.

- A e pranoni fajin, pyeti gjyqtari.

"Po," u përgjigj Shishimarin.

"Plotësisht?" Gjyqtari u përgjigj dhe ushtari tha në heshtje "po".

Prokurorët pretendojnë se Shishimarin ishte duke komanduar një njësi në një divizion tankesh kur kolona e tij u sulmua.

Shishimarin dhe katër ushtarë të tjerë vodhën një makinë dhe gjetën një burrë 62-vjeçar në një biçikletë ndërsa ishin pranë Cupahivka, tha prokuroria.

Shishimarin u urdhërua të vriste civilë dhe përdori një kallashnikov për të vrarë, shtuan ata.

Kremlini thotë se nuk ka informacion në lidhje me gjyqin e ushtarit rus dhe akuzon Kievin për fabrikim të akuzave.

- Ende nuk kemi informacion. Ndihma (për të pandehurit) është shumë e kufizuar për shkak të mungesës së përfaqësimit diplomatik, tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov.

Video e ditës