Punëtorët nga Makedonski Shumi po protestojnë, nuk kanë marrë dy rroga, nuk kanë sigurim shëndetësor

Protesta e punëtorëve nga Makedonski Shumi

Tridhjetë filialë nga e gjithë Maqedonia janë mbledhur para Drejtorisë së Pyjeve të Maqedonisë për të shprehur pakënaqësinë e tyre për shkak se nuk u janë paguar muaji i dytë dhe nuk po u paguhet kompensimi për trajnim.

-Ndërkohë kemi edhe grevë në kompani, njerëzit janë në vendet e tyre të punës, por nuk kryejnë detyrat e tyre të punës, sepse janë të inatosur me menaxhmentin, drejtuesit dhe përfaqësuesit e qeverisë që po marrin paga 80 për qind. , ndërkohë që janë për muajin e dytë nuk paguhen dhe tashmë është muaji i tretë. Edhe nëse sot bëhet një pagë, nuk do të kenë më sigurime shëndetësore. Apelojmë që të mos luajnë me fatin e 1.800 punonjësve, të cilët vazhdojnë të marrin rroga të mjerueshme. Këtu ka punëtorë që punojnë nën ndikime të jashtme dhe punojnë me shkallë të lartë të rrezikut - tha Ivan Peshevski, kryetar i Sindikatës së Industrisë, Ndërtimit dhe Projektimit në SSM.

Ai ka sqaruar se një inxhinier i pylltarisë ka pagë bazë, pa shtesa, rreth 25.000 apo 26.0000 denarë.

Peshevski tha se ka pakënaqësi të madhe në sektorin publik dhe posaçërisht theksoi parqet dhe gjelbërimin, higjienën komunale, ujësjellësin, ujësjellësin, postën e Maqedonisë dhe sektorin për kulturë.

"Këto protesta po planifikojmë t'i radikalizojmë dhe t'i nxjerrim para Qeverisë dhe t'i përfundojmë më 1 maj dhe më besoni se do të jenë më të shumta dhe më të zhurmshme", theksoi Peshevski.

Ai bëri thirrje për mos punësime partiake dhe për menaxhim të mirë, duke kujtuar se në Makedonski Shumi para dy muajsh janë punësuar 355 punëtorë dhe tani nuk ka rrogë për askënd.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës