Protesta për rastin “Onkologjia” – “Nuk mund të fajësohet sërish kabllogrami për skandalin monstruoz”

Protesta për skandalet e Onkologjisë / Foto: Sloboden pechat - Dragan Mitreski

Një ultimatum i ri i vendosur në protestat e sotme për rastin e Klinikës së Onkologjisë. Deri më 1 nëntor, nëse ultimatumet e organizatorëve të kësaj proteste nuk marrin përgjigje, së bashku me kolegët artistë, gazetarë, organizata joqeveritare dhe shoqata qytetare, do të kërkojmë mbështetje ndërkombëtare për këto protesta dhe nxjerrjen e të gjitha njohurive nga Onkologjia, theksohet. Darian Petrov, aktivist dhe aktor i teatrit.

Organizatorët njoftuan se do të vazhdojnë të protestojnë para ndërtesës së qeverisë çdo të hënë në orën 18 dhe kanë dhënë afat që nëse institucionet kompetente nuk marrin asgjë, nuk do të ketë zgjidhje për këtë rast deri më 1 nëntor, atëherë do të kërkojnë presion nga bashkësia ndërkombëtare që të gjitha detajet rreth ngjarjeve në Onkologji të bëhen publike.

Sonte vendosën gjashtë ultimatume të reja: Hetimi për përfshirjen e ish-ministrit të Shëndetësisë Venko Filipçe dhe ish-drejtorit të Onkologjisë Nino Vasev; Zgjerimi i hetimit të punës së Onkologjisë së Fëmijëve; Rishikimi i plotë i punës së Klinikës së Onkologjisë; Vendimet përfundimtare të gjykatës për të gjithë të përfshirë në krimin dhe krimin onkologjik; Zbulimi i informacioneve nga hetimi për tragjedinë në spitalin modular në Tetovë dhe Përgjegjësia nga Prokuroria Publike, e cila vendosi se nuk ka krim në rastin tragjik të Janës së vogël nga Manastiri.

- Dhe ju të dashur bashkëqytetarë që jeni këtu dhe mendoni se me protesta nuk arrihet asgjë, kujtoni se si menjëherë pas protestës sonë të parë, pas një procedure të shkurtër, sollën ndryshime në Kodin Penal, të cilat ulin në mënyrë drastike dënimet për. bashkimi kriminal dhe shpërdorimi i autoritetit. Ky është një tregues i vërtetë se ata kanë frikë nga njerëzit e tyre dhe duhet të kenë frikë. Nuk duhet të ndalemi dhe të dorëzohemi. Ne qytetarët nuk duhet të harrojmë se nuk po luftojmë vetëm për veten, por edhe për të ardhmen tonë – fëmijët. Nëse duam ta kemi atë, duhet të vazhdojmë të jemi me zë të lartë dhe të mbrojmë dinjitetin tonë dhe të luftojmë për atë që i takon çdo njeriu - kujdesin shëndetësor, arsimin dhe institucionet më funksionale, theksoi Aleksandar Panajotov, i cili është pjesë e organizimit të protestave. .

Me mesazhin “Drejtësia për viktimat”, protesta para Qeverisë ka përfunduar para Ministrisë së Shëndetësisë. Organizatorët e protestës theksuan se ultimatumi i javës së kaluar nuk është përmbushur, përkatësisht Prokuroria Publike nuk i ka publikuar të gjitha detajet e hetimit për skandalin e Onkologjisë. Ndryshe, të premten Prokuroria Publike ka ngritur aktakuzë për “përvetësim” ndaj infermieres nga Klinika e Onkologjisë e cila ka vjedhur citostatikë. I dyshuari nuk është në dispozicion të organeve të rendit.

 

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës