Protesta në Tiranë pasi qeveria nën presionin e Erdoganit mbylli një kolegj turk

Foto: Balkanweb / Youtube / printscreen

Studentët e kolegjit turk “Mehmed Akif Ersoy” në Tiranë, i cili u mbyll nga autoritetet, së bashku me prindërit e tyre protestuan sot, duke i kërkuar qeverisë tërheqjen e vendimit për mbyllje.

Pas shpalljes së vendimit të qeverisë, mediat shqiptare raportuan se kolegji, i cili llogaritej ndër “shkollat ​​e mesme më cilësore në vend”, u mbyll me kërkesë të presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan. Autoritetet turke pretendojnë se institucioni arsimor është i lidhur me disidentin Fethullah Gylen, një kundërshtar i Erdoganit i cili është në mërgim në Shtetet e Bashkuara dhe të cilin presidenti turk e akuzon për orkestrimin e grushtit të shtetit të dështuar ushtarak në Turqi në vitin 2016.

“Duket se qeveria shqiptare ka filluar të zbatojë kërkesat e presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan në lidhje me shkollat ​​turke në Shqipëri, duke mbyllur ato që kanë lidhje me Fethullah Gylenin dhe duke hapur rrugën për shkollat ​​që janë pjesë e rrymave të islamit politik të mbështetur nga Turqia”, thuhet në deklaratë. mediat.

Ministri i Arsimit Avis Kushi, duke hedhur poshtë raportimet e mediave, tha se shkolla nuk i plotësonte disa standarde të nevojshme.

Nga ana tjetër, Partia Demokratike e opozitës, krahu më i madh i së cilës drejtohet nga ish-kryeministri Sali Berisha, solidarizohet me nxënësit dhe prindërit e tyre dhe u bëri thirrje qytetarëve që t'i mbështesin edhe ata. Duke përcjellë qëndrimin e partisë, deputeti Albana Vokshi Ai e quajti mbylljen e shkollës “një akt taliban të Edi Ramës për qëllime të pastra politike, si në kohën e diktaturës”.

“Edi Rama si Ajatollah, urdhëroi dy gra në qeverinë e tij (duke iu referuar zv.kryeministres Belinda Baluku, firma e së cilës ndodhet në vendim dhe ministres Kushi) të firmosnin një vendim për mbylljen e një shkolle të mesme dhe një kopshti me 225 fëmijë në Tiranë. Prindërit dhe nxënësit e shkollës së mbyllur thanë qartë në protestë se vendimi për mbyllje nuk ka të bëjë me përmbushjen e standardeve, siç justifikon ministri Khushi”, tha Vokshi.

Ajo shtoi se përfaqësuesit ligjorë të shkollës kanë deklaruar se i plotëson të gjitha standardet dhe normat.

“Ai ka fituar 16 medalje ari në gara të ndryshme dhe ka marrë edhe një mirënjohje të veçantë të firmosur personalisht nga Edi Rama, që është konfirmimi më i fortë për një vend që është kundër arsimit. Priti të niste viti i ri dhe më pas mbylli shkollën, pasi gjithmonë pret fillimin zyrtar të sezonit turistik, ndaj nis me shembjen”, akuzoi Vokshi.

Demokratët i kërkojnë Ramës të tërheqë “urdhrin e talebanëve për mbylljen e kolegjit dhe kopshtit” dhe t’i japë fund sjelljes me standarde të dyfishta – “ditën sillet si liberal dhe natën si ajatollah”.

Video e ditës