Protesta në Mal të Zi kundër rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë

Foto: AP

Qindra njerëz u mblodhën jashtë ndërtesës së qeverisë së Malit të Zi për të protestuar kundër një rezolute të OKB-së të sponsorizuar nga Gjermania dhe Ruanda për të vendosur një ditë për të përkujtuar gjenocidin e vitit 8.000 të më shumë se 1995 muslimanëve boshnjakë.

Asambleja e Përgjithshme e OKB-së ka caktuar një debat për rezolutën për 23 maj, pasuar nga një votim.

Foto: AP

Drafti përfundimtar i rezolutës parashikon caktimin e 11 korrikut si "Dita Ndërkombëtare e Kujtimit dhe Përkujtimit të Gjenocidit në Srebrenicë në 1995", e cila do të festohet çdo vit duke filluar nga ky vit.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç, si dhe udhëheqja serbe e Bosnjës, kundërshtuan ashpër miratimin e rezolutës së Srebrenicës, duke thënë se ajo i etiketon të gjithë serbët si një "komb gjenocidal", megjithëse drafti nuk i përmend serbët si autorë, sipas sponsorëve.

Foto: AP

Vuçiç dhe qeveria e tij po bëjnë fushatë si në OKB ashtu edhe në vendet në zhvillim për të fituar mbështetje. Ata thonë se tashmë kanë fituar shumicën kundër rezolutës.

Për miratim kërkohet një shumicë.

Mali i Zi, shteti i vogël i Adriatikut me 620.000 banorë, u shkëput nga Serbia shumë më e madhe në një referendum në 2006.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës