Protesta kundër shtypjes së qeverisë në Sri Lanka

Protestat masive antiqeveritare në Sri Lanka / Foto: EPA-EFE/CHAMILA KARUNARATHNE

Qindra qytetarë të Sri Lankës protestuan sot kundër represionit të qeverisë dhe zbatimit të ligjit të urgjencës kundër protestuesve.

Protesta u drejtua nga drejtues fetarë dhe sindikalë. Demonstruesit në Colombo zhvilluan një marsh proteste dhe njoftuan disa kërkesa për autoritetet. Ndër të tjera, ata kërkuan heqjen e gjendjes së jashtëzakonshme, mos arrestimin e protestuesve paqësorë dhe shpërndarjen e menjëhershme të Kuvendit.

Ata janë të pakënaqur me Presidentin Ranil Wickremesinghe, i cili u zgjodh nga Parlamenti për të përfunduar mandatin e Gotabaya Rajapaksa.

Pas protestave masive për kolapsin e ekonomisë, Rajapaksa u largua nga vendi dhe dha dorëheqjen përmes emailit.

Presidenti i ri, Wickremesinghe, autorizoi ushtrinë dhe policinë për të thyer kampet e protestuesve dhe për të arrestuar ata që kishin marrë pjesë në pushtimin e pallatit presidencial dhe ndërtesave të tjera institucionale gjatë trazirave.

Ai ka vizituar sot Shtabin e Përgjithshëm dhe ka falënderuar ushtarët që mbrojtën Parlamentin, ku protestuesit tentuan të hynin muajin e kaluar.

Video e ditës