70 diplomatët rusë të dëbuar dhe familjet e tyre do të largohen nga Sofja sot pasdite me dy avionë

Sipas Eurostat në BE, vetëm bullgarët kanë standard më të ulët se kroatët

Sot pasdite dy avionë të Federatës Ruse pritet të mbërrijnë në aeroportin e Sofjes për të marrë 70 diplomatët e dëbuar dhe punonjësit e ambasadës ruse dhe të afërmit e tyre, njoftoi BNR.

Siç njofton korrespondenti i MIA-s nga Sofja, sipas informacioneve të pakonfirmuara, Numri i përgjithshëm i shtetasve rusë që do të largohen nga Bullgaria është mbi 100 persona.

Të dy fluturimet janë planifikuar për këtë pasdite.

Kryeministri bullgar në largim, Kiril Petkov, njoftoi më 28 qershor se vendi i tij po dëbonte 70 diplomatë rusë dhe staf teknik nga ambasada ruse në Sofje. Personeli i Konsullatës së Përgjithshme Ruse në Ruse dhe Varna është gjithashtu i dëbuar.

Argumenti kryesor i autoriteteve bullgare për shpalljen persona non grata të më shumë se 70 diplomatëve rusë është se ata kryenin veprimtari të papajtueshme me statusin e tyre diplomatik dhe spiunazh.

Ky dëbim më i madh ndonjëherë i diplomatëve rusë nga Bullgaria çoi në një përkeqësim të marrëdhënieve midis partisë në pushtet "Ndryshimi Vazhdon" dhe Partisë Socialiste Bullgare, me Kornelia Ninova që kërkoi që kryeministri në largim të tërhiqej si kandidat për kryeministër në qeverinë e dytë të partisë së tij.

Në të njëjtën kohë, ambasadorja ruse Eleonora Mitrofanova i dha ultimatum qeverisë bullgare që të lërë pas disa diplomatë të vendit të saj dhe kërcënoi se Rusia mund të prishë marrëdhëniet diplomatike me Bullgarinë.

Video e ditës