Katër diplomatë rusë të dëbuar nga Austria

Austri Vjenë/Foto: EPA-EFE/CHRISTIAN BRUNA

Austria po dëbon katër diplomatë rusë për shkak të sjelljes së dyshuar që nuk është në përputhje me marrëveshjet ndërkombëtare, njoftoi sot Ministria e Jashtme austriake.

Dy nga katër diplomatët u shpallën persona non grata dhe u urdhëruan të largoheshin nga vendi deri më 8 shkurt.

Ata punonin në ambasadën ruse në Austri, ndërsa dy të tjerët në misionin rus në Kombet e Bashkuara në Vjenë, tha Ministria e Jashtme austriake.

Veprimi në një mënyrë të papajtueshme me marrëveshjet ndërkombëtare është një arsye e përmendur shpesh në rastet e spiunazhit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës