A dështoi ofensiva ukrainase në Donetsk?

Forcat e armatosura ruse zmbrapsën ofensivën ukrainase në drejtim të Donetskut jugor, njoftoi sot në mëngjes Ministria ruse e Mbrojtjes.

Ukraina filloi ofensivën me gjashtë batalione të mekanizuara dhe dy batalione tankesh, njoftoi Ministria ruse në Telegram.

“Në mëngjesin e 4 qershorit, armiku nisi një ofensivë të madhe në pesë sektorë të frontit në drejtim të Donetskut jugor”, thuhet në deklaratë.

“Objektivi i armikut ishte të thyente linjat tona të mbrojtjes në atë që ai besonte se ishte pjesa më e cenueshme e vijës së frontit”, shtohet në deklaratë.

“Armiku nuk i ka arritur qëllimet, ka dështuar”.

Reuters nuk mundi të konfirmonte menjëherë akuzat ruse dhe Ukraina nuk komentoi menjëherë.

Ministria ruse publikoi gjithashtu një video që thotë se tregon disa automjete të blinduara ukrainase në flakë pas përplasjes.

Forcat ruse vranë 250 ushtarë ukrainas dhe shkatërruan 16 tanke, automjete luftarake dhe 21 transportues të blinduar të personelit, tha në një deklaratë Ministria Ruse e Mbrojtjes.

Shefi i shtabit ushtarak rus, Valery Gerasimov, komandanti i operacionit ushtarak rus në Ukrainë, deklaroi në Telegram se ndodhej në zonën e sulmuar nga forcat ukrainase.

Për momentin, është ende e paqartë nëse sulmi i supozuar përfaqëson fillimin e ofensivës së shumëpritur me të cilën Ukraina dëshiron të kthejë territorin nën kontrollin rus. Kievi zyrtar bëri thirrje të dielën për "heshtje" përpara ofensivës, kujtojnë mediat britanike.

Ukraina ka kërkuar të dobësojë pozicionet ruse në javët e fundit dhe në fund të majit një zyrtar i lartë tha se operacionet paraprake, të tilla si shkatërrimi i zinxhirëve të furnizimit dhe shkatërrimi i depove, kishin filluar tashmë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës