Këngët e promovuara, gara filloi: Dëgjoni dhe zgjidhni të preferuarën tuaj për përfaqësuesen e Maqedonisë në Eurovision 2022

mk Eurovision
Foto: Printscreen / YouTube

Sonte më në fund publiku maqedonas pati mundësinë të dëgjojë gjashtë këngët që janë në garë për t'u bërë përfaqësuesja e Maqedonisë së Veriut në Eurovision 2022 të sivjetmë në Torino të Italisë.

Po mbahet votimi në internet, dhe zgjat deri më 04.02.2022. Këtu janë këngët konkurruese:

Lule Ris

“Ris Flower” është i vetmi artist nga Maqedonia që përfaqësohet në platformën “Vevo”. Ai debutoi me "Translucent" në vitin 2020 dhe në verën e 2021 u aktivizua me projektin Live Power Sessions dhe në fund të po atij viti publikoi videon për Hearts so cool. Ris Flower është autori i plotë i muzikës së tij dhe për përsosmërinë e saj punon në studion më të njohur “Ari” në Stamboll të Turqisë, me muzikantë që punojnë me emra me famë botërore si Tarkan, Serteb Ehrener, Mustafa Sandal e shumë të tjerë. Ris Flower publikon muzikën e saj me kompani diskografike profesionale nga Turqia dhe Britania e Madhe, të ngarkuara me shpërndarjen dixhitale në mbi 160 platforma muzikore.

Ris Flower - "Flying to Berlin"

Muzika dhe teksti: Ris Flower
Aranzhimi: Mustafa Canbazlar

Kaly

Kaly konsiderohet si një nga interpretuesit vokal më të larmishëm në vend. Në vitin 2006, siç thotë ajo, ajo përjetoi "pagëzimin e saj në zjarr" muzikor me grupin Steel Temple si një para-band e kultit Whitesnake. Ajo është e pranishme në skenë për më shumë se 15 vjet, dhe në portofolin e saj muzikor do të gjeni kopertina dhe projekte origjinale nga drejtime të panumërta muzikore - nga klasikja, xhazi, etno tek funk, pop dhe rock - nga ansamblet acapella te koncertet filarmonike. Ai i kushton rëndësi të veçantë projektit të sfidës së Kaly's Music - videoklipe konceptuale në shtëpi, me të vetmin qëllim bashkimin e muzikantëve dhe krijimin e muzikës.

Kaly - "Dashuri dhe dritë"

Muzika: Davor Jordanovski
Teksti: Vesna Malinova
Arranzhimi: Nikolla Vaskov - Nino, Davor Jordanovski, Petar Lukiq

Lara

Lara iu prezantua publikut maqedonas për herë të parë në Makfest 2019, kur ishte vetëm 16 vjeç, me temën “Kush të mëson këtë” dhe la përshtypje të forta me performancën e saj live. Që atëherë, ai ka zhvilluar një dinamikë dhe vazhdimësi të jashtëzakonshme në karrierën e tij, kështu që sot ka 8 single me një video pas vetes dhe për disa prej tyre ka një përkthim në anglisht. "Someday Will Pass", "Lonely", "Kush e ka fajin tani" janë vetëm disa nga hitet e saj. Në edicionin e fundit të Makfest 2021, ai me meritë mori çmimin për interpretimin më të mirë vokal.

Lara - "Lulja e pikëllimit"

Muzika: Robert Bilbilov
Teksti: Robin Zimbakov
Arranzhimi: Robert Bilbilov, Darko Dimitrov

Yon Idy

"Yon Idy" shpesh përshkruhet në publik si "i huaj nga Maqedonia", sepse stili i tij muzikor dhe produksioni janë shumë afër artistëve më aktualë indie pop nga skena perëndimore. Kënga e tij debutuese "Gentle" në vitin 2019 ngjitet në vendin e 12-të në top listat në Shqipëri dhe "Back around" në vitin 2020 prek bindshëm audiencën dhe radiostacionet maqedonase. Përveç suksesit rajonal, Yon Idy dëgjohet në stacione radioje në disa vende evropiane si Britania, Zvicra, Gjermania, Greqia, Kroacia, madje edhe Shtetet e Bashkuara. Për një nga këngët e tij, portali i famshëm muzikor evropian Sounds European thotë se është “pa dyshim kënga më e mirë nga Maqedonia”.

Yon Idy - "Ëndrrat"

Muzika dhe teksti: Yon Idy
Arranzhimi: Angel Kosev dhe Yon Idy

Andrea

"Andrea" është një artist dhe autor nga Shkupi, muzika e të cilit është transmetuar më shumë se nëntë milionë herë në platformën Tick Talk dhe 2.2 milionë herë në YouTube në vetëm dhjetë muaj. Ajo pushtoi audiencën maqedonase me debutimin e saj "I di", dhe sot ajo tashmë njeh Evropën. Këngët e Andreas luhen në më shumë se 200 radio stacione në 40 vende, duke përfshirë Shtetet e Bashkuara, Anglinë, Kanadanë, Gjermaninë, Francën dhe Italinë. Pas suksesit të madh të dy këngëve të saj të para, Andrea regjistroi një set prej 3 këngësh me orkestrën e famshme botërore FAME's.

Andrea - "Rrathët"

Muzika: Aleksandar Masevski
Teksti: Aleksandar Masevski dhe Andrea
Arranzhimi: Aleksandar Masevski

Viktor Apostolovski

Viktor Apostolovski është këngëtar/autor/multiinstrumentalist nga Manastiri, Maqedoni të cilin publiku e takoi në vitin 2011 si garues në talent show-n Macedonian Idol. Në dhjetë vitet e fundit ka publikuar mbi 50 këngë, dy albume në gjuhën maqedonase dhe një album me kolegë nga SHBA, si dhe performanca dhe bashkëpunime të panumërta nëpër botë. Kënga e tij debutuese "You were mine" në vitin 2011 u rendit në 20 më të mirat në MTV Adria, në vitin 2020 fitoi çmimin McFest për performancën më të mirë skenike dhe kënga e fundit "Mine" u vlerësua me çmimin e dytë në një konkurs ndërkombëtar të muzikës dhe prodhimit.

Viktor Apostolovski - "Superman"

Muzika: Vladimir Dojçinovski
Teksti: Vladimir Dojçinovski dhe Viktor Apostolovski
Arranzhimi: Vladimir Dojcinovski

Video e ditës