Promovimi i librit biografik për ish-deputetin Tomislav Stojanovski-Bombei

Foto: Familja Stojanovski

Një libër biografik për ish-deputetin dhe kryetar të Partisë Demokratike të Maqedonisë, Tomislav Stojanovski-Bombei, OBSH vdiq vitin e kaluar në mars, do të lançohet të enjten, më 9 shkurt. Libri i titulluar “Kujtimet e një jete energjike dhe plot jetë” është përgatitur nga vajza e Stojanovskit, Maria, dhe bashkëshortja e tij, Vera.

– Libri është një përmbledhje e jetës së tij dhe të ngjarjeve jetësore që na rrethojnë dhe është i mbushur me një fond serioz fotosh, shkrimesh mediatike dhe transkriptash, thonë familja e ish-politikanit, pedagogut dhe punonjësit social të shquar.

Tomislav Stojanovski-Bombei u lind në vitin 1940 në Tetovë, i diplomuar në Fakultetin e Inxhinierisë Mekanike. Ai ishte themelues dhe kryetar i Partisë Demokratike të Maqedonisë (DPM), dhe u zgjodh deputet nga radhët e PDSH-së në zgjedhjet e vitit 1994.

Stojanovski në Tetovë njihej edhe si drejtor shumëvjeçar i shkollës së mesme bujqësore "Mosha Piade" në Tetovë. Ai ishte gjithashtu drejtor i mirëmbajtjes së energjisë në ish-gjigantin e tekstilit Tetex. Pasi doli në pension, Stojanovski themeloi Festivalin Folklorik të Tetovës, i cili mbahej në kompleksin e manastirit në fshatin Leshok.

Bombei pas vdekjes i është ndarë mirënjohja e Komunës së Tetovës “19 Nëntori” për vepër jetësore në fushën e zhvillimit shoqëror.

Ka ndërruar jetë ish-deputeti Tomislav Stojanovski-Bombei

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës