Pranvera erdhi herët: Ky shkurt është ndoshta më i ngrohti ndonjëherë

Dimër i ngrohtë në Bernë, Zvicër / Foto EPA-EFE/ANTHONY ANEX

Bota mund të ketë parë shkurtin e saj më të ngrohtë në histori, pasi kushtet e ngjashme me pranverën bënë që lulet nga Japonia në Meksikë të lulëzojnë më herët se zakonisht, lanë pistat e skive pa borë në të gjithë Evropën dhe i shtynë temperaturat në 38 gradë Celsius në Teksas.

Edhe pse të dhënat nuk janë finalizuar, tre shkencëtarë për Reuters tha se shkurti është në rrugën e duhur për të pasur temperaturën mesatare globale më të lartë të regjistruar ndonjëherë për atë muaj, falë ndryshimeve klimatike dhe ngrohjes në Oqeanin Paqësor Lindor të njohur si El Niño.

Nëse konfirmohet, do të ishte rekordi i nëntë radhazi mujor i temperaturës që është thyer, sipas të dhënave nga Administrata Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike e SHBA (NOAA). NOAA do të publikojë numrat përfundimtarë për shkurt rreth datës 14 mars.

Në hemisferën veriore, temperaturat rekord do të thotë se "pranvera po vjen më herët", tha Karyn Gleason, një shkencëtare atmosferike në NOAA.

“Isha dje në Karolinën e Veriut lindore dhe pashë disa pemë në lulëzim të plotë, lule në të gjithë pemët dhe mendova se është shkurt. Kjo duket vërtet e çuditshme”.

Njerëzit në Tokio fotografuan në mënyrë të ngjashme lulet rozë të qershisë që lulëzuan rreth një muaj më herët se zakonisht, ndërsa pemët jacaranda që normalisht lulëzuan në fund të marsit mbushën Mexico Cityn me sytha vjollcë që në janar.

Ndërsa bora u shkri në Evropë këtë muaj, pistat e skive u kthyen në baltë dhe u shtrinë boshe, dhe një resort francez i riemërtoi shpatet e tij si një destinacion ecjeje dhe çiklizmi.

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, temperaturat arritën në 40 gradë Celsius, ndërsa qyteti Killeen, Teksas, ka vendosur një rekord prej 38 gradë Celsius.

Nxehtësia e shtuar nga ngrohja globale po shkakton kërdi në sistemet globale, duke ndihmuar në shkrirjen e akullnajave polare dhe malore, rritjen e nivelit të detit dhe nxitjen e motit ekstrem, tha Anders Levermann, një fizikant në Institutin e Potsdamit për Kërkimin e Ndikimit Klimatik.

Temperaturat e larta rekord të verës – që po ndodhin tani në hemisferën jugore – përgjithësisht çojnë në një rritje të vdekjeve të lidhura me nxehtësinë, tha Jane Baldwin, një shkencëtare atmosferike në Universitetin e Kalifornisë, Irvine.

"Nxehtësia është një vrasës i heshtur i rëndësishëm," tha ajo.

Valët e të nxehtit kanë goditur Argjentinën, Perunë, Brazilin dhe Kilin këtë muaj dhe kushtet e nxehta dhe të thata kanë kontribuar gjithashtu në zjarret pranë Santiagos që kanë vrarë të paktën 133 njerëz.

Gleason tha se El Niño pritet të shpërbëhet nga mesi i vitit 2024 dhe mund të kalojë shpejt në La Nina – një ftohje në Paqësorin lindor – që mund të ndihmojë në përfundimin e brezit të ngrohtë më vonë gjatë vitit.

Megjithatë, NOAA parashikon se ka një shans 22% që 2024 të thyejë rekordin e 2023 për vitin më të nxehtë dhe një shans 99% që të jetë në top 5, tha Gleason.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës