Në seancën pranverore të PSBE-së do të shqyrtohet edhe kërkesa e Kosovës për pranim

Në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës (APKE), sot fillon seanca pranverore, e cila do të zgjasë deri më 19 prill, gjatë së cilës deputetët në Strasburg do të shqyrtojnë kërkesën e Kosovës për pranim në atë organizatë.

Delegacioni serb thekson se do të kundërshtojnë me argumente që do t'i referohen situatës së sigurisë në Kosovë, faktit që Prishtina nuk e themeloi JSO-në dhe se një vendim i tillë është në kundërshtim me statutin e organizatës, raportojnë mediat serbe.

Në raportet e tyre shtohet se presidenti Aleksandër Vuçiq dje ka deklaruar se Serbia ka marrë të gjitha masat dhe se u ka shkruar të gjithë anëtarëve të Këshillit të Evropës në të cilën i ka thirrur edhe një herë që të mendojnë për pranimin e Kosovës edhe në KE. pasi vendimi i tyre për të qenë i ndryshëm nga Komiteti i Ministrave.
Deklarimi i kërkesës së Kosovës në seancë plenare, bazuar në raportin që do ta prezantojë reporterja e PSBE-së për pranimin e Kosovës në atë organizatë, Dora Bakoyani, është caktuar për të martën, më 16 prill. Mendimi i Bakoyanit do të prezantohet sot para Komisionit për Çështje Juridike dhe Barazi të KSBE-së, i cili duhet të japë mendimin e tij.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës