Parashikimi i OBSH-së: Më shumë se gjysma e botës është në rrezik nga lija

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka lëshuar një paralajmërim se deri në fund të vitit 2024, më shumë se gjysma e botës do të jetë në rrezik të lartë ose shumë të lartë të lisë.

Sipas raportimeve, Natasha Crowcroft, këshilltare e lartë teknike për fruthin dhe rubeolën, tha në një konferencë shtypi në Gjenevë se "ajo që kishim frikë do të vijë këtë vit".

"Ne kemi parë shumë njerëz që nuk janë vaksinuar dhe nëse nuk e trajtojmë këtë shpejt, lija do të përfitojë," tha Crowcroft.

OBSH njoftoi se numri i rasteve të lisë, i njohur edhe si fruthi, po rritet në mbarë botën për shkak të numrit të madh të vaksinave të humbura gjatë pandemisë së koronavirusit.

"Nga të dhënat e prodhuara nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve me të dhënat e OBSH-së mund të shohim se më shumë se gjysma e të gjitha vendeve në botë do të jenë në rrezik të lartë ose shumë të lartë deri në fund të këtij viti," shtoi Crowcroft.

Personat që nuk kanë pasur fruth ose që nuk janë vaksinuar me vaksinën MMR janë në rrezik të infektimit me virusin e fruthit.

Fruthi konsiderohet kryesisht një sëmundje e fëmijërisë, por mund të shfaqet në çdo moshë te njerëzit e pavaksinuar dhe të ndjeshëm.

Imuniteti pas sëmundjes, si te personat e vaksinuar plotësisht, konsiderohet i përjetshëm.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës