Një kuzhinier profesionist tregon se çfarë ushqimi nuk do të porosiste kurrë për dërgesë në restorant

patate të skuqura
Patate të skuqura / Foto: Unsplash / Mak Tpai

Një kuzhinier profesionist zbuloi atë që nuk do të porosiste kurrë për shpërndarjen e restorantit, raporton "I brendshëm".

Patatet e skuqura

patate të skuqura
Patate të skuqura / Foto: Unsplash / Joyce Panda

Patatet e skuqura hahen më së miri menjëherë pasi të jenë nxjerrë nga tigani. Ka një jetëgjatësi shumë të shkurtër. Kur e vendosni në një kuti kartoni, humbet kërcitjen që e bën të shijshme.

Vezët

omëletë me proshutë
Omeletë / Foto: Profimedia

Omëleta dhe pjatat e ngjashme të bëra me vezë nuk janë të mira për dërgesë. Ju rrezikoni të merrni një pjatë ngjitëse që askush nuk do të dojë ta shijojë. Omëletën është mirë ta përgatisni vetë në shtëpi dhe ta shërbeni menjëherë.

Nachos

nachos
Nachos / Foto: Unsplash / Jay Gajjar

Kjo pjatë është më mirë të hahet menjëherë, sepse vetëm atëherë është më e shijshme – një kombinim i patatinave krokante dhe salcës së freskët kremoze. Edhe patatinat më të forta nuk mund të përballojnë "peshën" e salsës, kosit dhe fasuleve gjatë transportit. Në vend të ushqimit të freskët, ju do të merrni pure të pangrënshme.

Gojëmjaltë

fruta dhe perime smoothie
Smoothies / Foto: Unsplash / Alex Loup

Smoothie-ja është mirë të pihet menjëherë pasi ta keni hequr nga blenderi. Në momentin që pija arrin tek ju, mund të jetë e ngrohtë dhe e pakëndshme për të pirë.

Ushqim i skuqur

ushqime te skuqura
Ushqim i skuqur / Foto: Unsplash / Clint Bustrillos

Çdo gjë e pjekur me bukë ose e skuqur do të humbasë pamjen e saj tërheqëse krokante gjatë transportit.

Supa me petë

Unsplash
Foto: Unsplash

Petët kanë karakteristikën e thithjes së lëngut, kështu që nëse nuk i ndani petët nga supa, petët do të thithin supën dhe gjella nuk do të jetë ashtu siç dëshironi.

Salmon

salmon
Foto: Pixabay

Salmoni mund të zihet shumë gjatë transportit. Kjo vlen për çdo gjë që dëshironi të hani të freskët, si biftek dhe ushqim deti. Nxehtësia e mbetur e bllokuar në kutinë e ushqimit mund ta gatuajë pjatën tuaj të preferuar.

Video e ditës