Vazhdojnë ofendimet parazgjedhore – Mickoski e quajti Pendarovskin “frikacak”

Hristijan Mickoski

Në tubimin e kandidates Gordana Siljanovska-Davkova në Tetovë, kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski theksoi se Stevo Pendarovski dhe LSDM nuk kanë thënë asgjë për raportin e Freedom House.
Mickoski tha se “shteti i të cilit është presidenti Stevo, në raport thuhet se qeveria ka ndikim të drejtpërdrejtë në organet e drejtësisë dhe në prokurori”.

"A e keni dëgjuar Stevon ta dënojë këtë apo të distancohet nga ajo?" Nuk ka një gjë të tillë. “Në raport thuhet se qeveria në mënyrë të papritur ka bërë ndryshime në Kodin Penal, me të cilat lehtësohen aktet dhe rastet për të cilat zyrtarët që kanë shkelur ligjin mund të ndiqen penalisht”, tha Mickoski.

Ai e pyeti Pendarovskin se çfarë planesh kishte bërë në vilën “Vodno” me Artan Grubin, Dimitar Kovaçevskin dhe Ali Ahmetin para disa muajsh.

“Ky i nderuari Stevo Pendarovski është mirë të thotë se çfarë po bënte dhe çfarë planesh po bënte në vilë Vodno në prani të Artanit, Kovaçevskit dhe Ahmetit para disa muajsh lidhur me ndryshimet në Kodin Penal dhe amnistinë e mundshme të ish politikanëve. Per cfare qellimi? Për të kontrabanduar amendamentet kushtetuese dhe për të pranuar diktatin bullgar, por në të njëjtën kohë për të amnistuar ish-politikanë që do të dëmtojnë ose tentojnë të dëmtojnë VMRO-DPMNE-në. Për këtë duhet të përgjigjet Stevo Pendarovski, e pastaj të diskutojmë nëse do të shkojmë në debat apo jo, nga i cili Stevo iku si frikacak më i madh, tha Mickoski.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës