Vazhdojnë fushatat për zgjedhjet e ardhshme presidenciale dhe parlamentare

Vazhdojnë fushatat për zgjedhjet e ardhshme presidenciale dhe parlamentare, ku kandidatët presidencialë, por edhe kandidatët për deputetë në të gjashtë zonat zgjedhore, prezantojnë programet e tyre për qytetarët në mbarë vendin. Raundi i parë i zgjedhjeve presidenciale do të mbahet të mërkurën më 24 prill, ndërsa raundi i dytë është paraparë të mbahet më 8 maj, së bashku me zgjedhjet parlamentare.

Para ndërtesës së BE-së në Shkup, LSDM, Koalicioni për Ardhmërinë Evropiane dhe kandidati për president Stevo Pendarovski sot do të mbajnë tubim qendror qytetar, të cilit do t'i drejtohen kryetari i PES Stefan Leven, kryetari i LSDM-së Dimitar Kovaçevski. si dhe kandidati për president Stevo Pendarovski. Parashikohen fjalime të shkurtra për bartësit dhe bartësit e listave zgjedhore të LSDM-së dhe Koalicionit.

Koalicioni i udhëhequr nga BDI-ja “Fronti Evropian” sot do të mbajë tubim kryesor në sheshin “Maqedonia” në Shkup, ndërsa koalicioni opozitar shqiptar “Vredi” do të mbajë tubim në sheshin e Gostivarit.

Lëvizja DI – Për Maqedoninë tonë do të mbajë konferencë për media para Bibliotekës Kombëtare dhe Universitare “Sht. Kliment Ohridski” në Shkup, të cilit do t'i drejtohet bartësi i listës në Njësinë zgjedhore 1, Boban Karapejovski. Programin e saj sot para qytetarëve do ta prezantojë edhe Partia e Punëtorëve, e cila do të mbajë një takim me qytetarët në Strugë para objektit “Sht. Gjergji".

Mbrëmë, në kuadër të ditës së tretë të fushatës për zgjedhjet parlamentare, LSDM dhe Koalicioni për Ardhmërinë Evropiane mbajtën tubim qytetar në Tetovë, Bërvenicë dhe Zhelinë, në të cilën kryetari i LSDM-së Dimitar Kovaçevski shpalli disa nga masat. si reforma energjetike, lufta kundër korrupsionit, reformat në gjyqësor, zvogëlimi i pozitave drejtuese dhe zyrtare në institucione dhe administratë në drejtim të programit të planifikuar për Maqedoninë evropiane.

- Me anëtarësimin në BE, në vendin tonë do të ndodhë një ndryshim real dhe thelbësor për mirë. Unë besoj se në Maqedoninë evropiane standardi i jetesës do të jetë shumë më i mirë dhe se do të kemi sukses në ndërtimin e një sistemi të sundimit të ligjit dhe luftës efektive kundër krimit dhe korrupsionit. BE-ja nuk ka qenë gjithmonë e drejtë me ne. Por kjo nuk do të thotë se duhet të dorëzohemi, theksoi Kovaçevski.

Kandidati presidencial nga Koalicioni për Ardhmërinë Evropiane, Stevo Pendarovski, ka mbajtur tubim në Strumicë, ku ka përmendur ngjarjet e 27 prillit 2017, duke theksuar se nuk kanë ëndërruar të hyjnë në Kuvend dhe të vrasin kolegë deputetë. Siç tha ai, edhe pas kaq vitesh, në vend që të kërkonin falje dhe të thoshim se kemi gabuar, ata përmes kundërshtarit të tyre i shpallën amnisti.

- Pra, ata nuk ishin batakçi, ne ishim banditë, ata gjoja ishin patriotë, dhe ne jemi tradhtarë. Këta njerëz këtu, shumica e Maqedonisë, u turpëruan për atë që këta njerëz e bënë vetëm me një qëllim - të mos ua dorëzojnë pushtetin atyre që në zgjedhjet legjitime demokratike fituan besimin e qytetarëve për ta udhëhequr vendin. Nuk e kemi bërë, as do ta bëjmë, tha Pendarovski.

Ai mbrëmë ka pranuar ftesën e shërbimit publik kombëtar për të marrë pjesë në një debat me të gjithë kundërshtarët në garën presidenciale.

"Vendosa të pranoj ftesën për debat të përbashkët në shërbimin publik kombëtar - Radio Televizioni i Maqedonisë, duke qenë se të gjithë kundërshtarët e mi e pranuan ftesën për të marrë pjesë në debat", theksoi Pendarovski.

Kandidatja për presidente nga VMRO-DPMNE dhe koalicioni, Gordana Siljanovska-Davkova, mbrëmë në tubimin qendror në Dellçevë u tha qytetarëve se “është nder të jem në Dellçevë, në qytetin Goce, që për presidentin aktual është bullgare”.

- Institucionet duhet të synojnë përdorimin e së mirës publike dhe nuk duhet t'i përdorni për qëllime politike, të regjistroni video nëpër institucione, të festoni ditëlindjen. Institucionet nuk duhet të familjarizohen. Prandaj duhet t'i japim fund feudalizimit të tmerrshëm në Maqedoni nga njerëz me mendje të kufizuar, nga njerëz që u pasuruan brenda natës, tha Siljanovska-Davkova.

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, në tubimin e mbrëmshëm në Pehçevë, kërkoi mbështetjen e qytetarëve për të fituar 61 deputetë për formimin e një qeverie stabile, e cila, siç tha, do ta transformojë Maqedoninë dhe do t'i korrigjojë të gjitha politikat e gabuara. të gjashtë viteve e gjysmë.

- Disa i shtrembërojnë këto fjalë për 61 deputetë për të më bërë antishqiptar, por unë nuk jam antishqiptar, por kriminel anti BDI si Ali Ahmeti, Artan Grubi e të tillë. Kur themi 61 deputetë, nënkuptojmë të kemi një qeveri stabile që do ta transformojë Maqedoninë, një qeveri që do të korrigjojë të gjitha politikat e gabuara të 6 viteve e gjysmë. Ne planifikojmë të zhvillojmë vendin. Duhet të kthejmë shpresën tek qytetarët. Prandaj është e rëndësishme që ky mesazh i bashkimit kombëtar të përhapet në mbarë Maqedoninë. Për bashkim kombëtar, tha Mickoski.

Lëvizja DI - Për Maqedoninë tonë, në kuadër të fushatës presidenciale dhe parlamentare, mbrëmë në Manastir mbajti tubim, të cilin e mbajti edhe kandidati për president Maksim Dimitrievski. Dimitrievski u tha qytetarëve në Manastir se nëse e merr mbështetjen e tyre, si kryekomandant do të angazhohet për mbrojtjen e të drejtave të qytetarëve, por edhe të mbrojtësve, sepse siç tha ai, politikani nuk guxon të jetë më lart. qytetari.

– Qytetari është në fund, elita është në krye. Ata janë këtu kur kërkohet pushteti, e më vonë kur duhet dhënë para qytetarëve, ulen dhe bëjnë llogaritë e vogla në zyrat e tyre, ku pajtohen me partnerin e tyre të përjetshëm BDI-në, e cila ka punuar më shumë në këtë vend. se 20 vjet, i cili hyri në vend me pushkë, tha Dimitrievski.

Kandidati për president nga Fronti Evropian, Bujar Osmani, dje ka vizituar disa fshatra të Tetovës nga ku ka thënë se ka shanse reale për të kaluar në raundin e dytë si kandidat shqiptar, pasi siç tha ai është kandidat për nëntë parti politike dhe katër komunitete, të cilat në total përbëjnë 47 për qind nga popullsia e Maqedonisë së Veriut, shqiptarë, turq, boshnjakë dhe rom.

– Kjo kërkon mobilizim, ndaj nuk ka vend që nuk e kam vizituar. Dhe mesazhi më i madh që mund të dërgojmë është se tani jemi një vend i dy popujve, të cilët garojnë në raundin e dytë për president, një maqedonas, një shqiptar. Ky është një mesazh historik. Ndaj ju kërkoj të mobilizoheni, të bëni të mundur kalimin e kësaj barrierë, sepse krijohet eufori dhe euforia është si një ortek bore që mbledh gjithçka përpara. Prandaj po ju thërrasim njerëz, që të arrijmë këtë fitore historike, të shkojmë në raundin e dytë, tha Osmani.

Kandidatja presidenciale e së Majtës, Biljana Vankovska, vazhdoi me prezantimin e programit të saj në Manastir, nga ku dërgoi mesazh se është e lumtur që Manastiri ishte vendi që i dha më së shumti përkrahje gjatë mbledhjes së nënshkrimeve. Ai tha se kjo fitore do të reflektohet të mërkurën në mbarë Republikën.

 

- E di që nuk ka nevojë të të bind. Ne jemi një ushtri e kuqe që do të fitojmë të mërkurën. E shkrova programin aq herët sa të gjithë patën mundësinë ta shihnin. E panë edhe kundërshtarët e mi, kështu që filluan ta marrin përsipër. Nesër do të kenë mundësi të vijnë në akull të hollë për të parë kush mbi çfarë qëndron dhe të mbrojnë atë që po thonë këto ditë, theksoi Vankovska.

Kandidati për kryetar të VLEN-it, Arben Taravari së bashku me krerët e koalicionit VLEN dje kanë zhvilluar një tubim me bashkatdhetarët tanë të dëbuar në Cyrih.

- Maqedonia po përballet me një udhëkryq shumë të rëndësishëm në këto zgjedhje. Zgjedhjet janë historike sepse baza e garës politike të Maqedonisë, nëse e thjeshtojmë, del të jetë albinizmi kundrejt vuchizmit. Jemi në një moment historik sepse pas agresionit rus në Ukrainë, gjeostrategjia ka ndryshuar tërësisht. Para 3-4 javësh pata rastin të ulem me një profesor amerikan që merret me gjeostrategji dhe ai më shpjegoi shumë bukur disa gjëra me të cilat jam plotësisht dakord. Trekëndëshi i parë është Shkupi, Tirana dhe Prishtina dhe trekëndëshi i dytë që është shumë i rëndësishëm për zhvillim është Shkupi, Sofja dhe Athina. Fatmirësisht ne kemi marrëdhënie korrekte me Prishtinën dhe bashkëpunimi me Tiranën duhet të jetë sa më i fortë dhe në të ardhmen duhet të mendojmë për zhvillimin e bashkëpunimit sa më shumë me Sofjen dhe Athinën. Këta dy trekëndësha pengojnë ndikimin e Veriut, apo ndikimin rus, tha Taravari në Cyrih.

Taravari kërkoi mbështetjen e bashkatdhetarëve tanë dhe theksoi se diaspora është lider i ndryshimeve pozitive për shqiptarët në Maqedoni.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës