Kërkimi për Vanya vazhdon dhe shpresa se ajo do të kthehet në shtëpi digjet

Vanja Gjorçevska u zhduk më 27 nëntor 2023

Ministria e Punëve të Brendshme vijon të marrë masat dhe aktivitetet intensive për gjetjen e 14-vjeçarit Vanja Gjorçevska, nxënëse e cila u zhduk pardje në mëngjes duke shkuar për në shkollë në pjesën qendrore të Shkupit, në lagjen Dibër Maalo. Ndërkohë, informacioni për zhdukjen e saj transmetohet nga mediat rajonale, ndërsa informacioni për pamjen e saj fizike, që mund të kontribuojë në njohjen e saj, shpërndahet edhe në anglisht në rrjetet sociale.

Vanya kishte veshur pantallona të zeza me xhepa anash, një pulovër blu të hapur, një xhaketë të zezë të shkurtër dimërore dhe atlete të bardha Nike me një shirit kafe në pjesën e poshtme. Ajo për herë të fundit është parë në Dibër Maalo rrugës për në “Pestaloci”. Ajo është e gjatë 175 centimetra, peshon 58 kilogramë, ka flokë kafe të errët dhe sy kafe, mban proteza në dhëmbët e sipërm dhe të poshtëm dhe ka një nishan në anën e djathtë të fytyrës. Ai mban me vete një çantë shpine dhe një celular “iPhone”.

Nëna e saj dje për "Sloboden Pechat" tha se Vanya nuk kishte probleme me ngacmimin, marrëdhëniet familjare nuk ishin të shqetësuara dhe familja nuk kishte armiq. Ajo shprehu mirënjohjen e saj për punën e policisë, e cila në nivelin më të lartë, duke formuar një ekip të posaçëm, po bën të pamundurën për të gjetur Vanya.

Nëse keni ndonjë informacion, telefononi stacionin më të afërt të policisë.

Policia apelon që të mos përhapet dezinformata. Për zgjidhjen e rastit dhe gjetjen e personit menjëherë pas pranimit të kallëzimit, në nivelin më të lartë janë të përfshira kapacitetet e plota të SVR Shkup. Hetimi u zhvillua intensivisht gjatë natës, por pa epilog.

Publiku është jashtëzakonisht i shqetësuar nga ngjarja duke pasur parasysh se bëhet fjalë për një fëmijë të zhdukur në një nga pjesët më të frekuentuara qendrore të Shkupit.

Ju mund të lexoni rekomandimet nga uebfaqja e Ministrisë së Punëve të Brendshme për ndihmë në rastet e personave të zhdukur ketu.

FOTO | Në Dibër Maalo miqtë ngjitin postera të shoqes së zhdukur Vanja

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË