Vazhdon dhënia e pasaportave sipas procedurës së rregullt, kanë mbërritur 140.000 mijë formularë

Foto: MIA

Zëvendësministri shtesë i Punëve të Brendshme Mitko Bojmacaliyev në mbrëmje ka pranuar dërgesën e 140.000 mijë formularëve të pasaportave në pikën kufitare Bogorodicë. Ndonëse ishin paralajmëruar për javën e ardhshme, modelet, megjithatë, “të dorëzuara”.

Me dërgesën e re të formularëve, pasaporta do t'u jepet edhe atyre që i nxjerrin sipas procedurës së rregullt. Javën e kaluar mbërritën 20.000 mijë formularë që mund të plotësonin nevojat vetëm të atyre që kishin një takim pas një procedure urgjente dhe që janë të gatshëm të paguajnë mbi 100 euro për të dalë sa më shpejt nga “arrestimi në shtëpi”.

Siç tha të hënën Bojmacaliyev, përveç këtyre 145.000 formularëve, në qershor do të arrijë një dërgesë që do t'i plotësojë të gjitha nevojat e qytetarëve, ndërsa para kësaj, pa specifikuar se kur do të arrijë saktësisht, një dërgesë tjetër prej 85.000 formularësh, e cila do të plotësojë shifra e shpallur prej 225.000 formularësh.

Foto: MIA

Deri më tani, rreth 50.000 mijë qytetarë nga diaspora kanë aplikuar për lëshimin e dokumenteve të udhëtimit në 25 zyra diplomatike-konsullore.

Bojmacaliyev dje ka kritikuar ministrin e Punëve të Brendshme, i cili është staf i VMRO-DPMNE-së, Pançe Toshkovski, për shkak të ndryshimit të funksionimit të stacionit policor “Prolet” ku nuk ka më fotografim për dokumente personale pa termin. Boymacaliyev thotë se me mënyrën e re të punës, janë krijon kaos në operacione dhe më pak qytetarë janë shërbeu.

– Ne hapëm pikën “Pranvera” sepse në muajt korrik, gusht dhe shtator kemi pasur raste që kanë bërë takime dhe jo. janë paraqiten në takimet e planifikuara. Qoftë i organizuar apo i motivuar politikisht, nuk mundet janë vërtetoje. Atëherë kryesia e MPB-së, unë isha shef i kabinetit të ministrit Spasovski, vendosi që të hapim një pikë për Shkupin, sepse pjesa tjetër e vendit. janë mbi 99% tashmë me dokumente të nxjerra. Sе hapi pikën “Pranvera" me një model "i pari i ardhur, i pari i shërbyer".". Me ardhjen e ministrit të ri, ai vendosi se ishte një zgjidhje e tmerrshme, e hoqi dhe rivendosi terminet telefonike. Sot qytetarët presin shtatë apo tetë ditë dhe nuk mund të caktojnë takim. Unë atëherë, dhe e them publikisht tani, se isha kundër heqjes së parimit "i pari i pari, i pari shërbeu"." sepse ai ende e zhvendosi punën, dhe tani kemi një ndalesë. Unë jam i mendimit se nuk funksionon kështu dhe se duhet janë kthimi "Pranverë" në modalitetin "i pari i ardhur, i pari i shërbyer", sepse qytetarët e kërkojnë atë, tha Bojmacaliyev.

Festimi i Mvr/foto Slobodan Pechat/Slobodan Djuric

Ministri Toshkovski, nga ana tjetër, thotë se me mënyrën e re të punës, gjegjësisht me orar, janë përshpejton procesin e zëvendësimit të plotë të dokumenteve personale, në mënyrë që qytetarët të cilët kanë caktuar takim pas muajit maj marrin një telefonatë për të ardhur në filialin e SP "Prolet" për të janë ata bëjnë fotografi për dokumente të reja.

Toshkovski tha të mërkurën se ka marrë një letër nga Brukseli se BE-ja nuk do të shkaktojë problem nëse qytetarët e Maqedonisë duhet të udhëtojnë me pasaporta me emrin e vjetër kushtetues.

Por shefi i diplomacisë, Bujar Osmani, tha se ministri Toshkovski e ka keqinterpretuar qëndrimin e Komisionit Evropian nëse BE-ja do të janë njohin pasaportat me emrin e vjetër kushtetues.

– Ky është një interpretim i keq. Qëndrimi i Komisionit Evropian është se nuk merr një vendim që vlen për të gjithë BE-në, por është çështje sovrane e secilit prej vendeve... Për këtë çështje, vendet vendosin vetë dhe deri më tani shumica e vendeve. praktikisht ende u lejojnë qytetarëve të tyre janë janë duke lëvizur, por nuk kanë qëndrim zyrtar, tha Osmani.

Osmani ka treguar se kanë marrë një letër zyrtare vetëm nga dy shtete. Njëra është Zvicra, e cila ka njoftuar se do të lejojë lëvizjen me pasaporta që mbajnë emrin e vjetër kushtetues. Tjetra është Bosnja dhe Hercegovina, e cila informoi se nuk do të njohë pasaportat apo kartat e identitetit me emrin e vjetër.

Ministri Toshkovski gjithashtu deklaroi se pasaporta e Maqedonisë janë përdoret në Gjermani dhe Zvicër, por, sipas burimeve të Deutsche Welle-s, qytetarët maqedonas mund të përdorin pasaportat e tyre me emrin e vjetër kushtetues për identifikim personal, por nuk do të mund të hyjnë në vend nëse nuk kanë dokument të ri udhëtimi me emrin Maqedonia e Veriut.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës