Provoni recetën e Stefanija Nestorovska – byrek me mollë pa dhjamë

Foto: arkivi privat

Falë duarve të afta dhe zgjuarsisë së gruas së re Stefanija Nestorovska çfarë është pas profili i instagramit dhe blogun snestorovska.com, kemi gjithmonë mundësinë të provojmë diçka interesante dhe të pazakontë. Sot, shijoni shijen unike të kësaj ëmbëlsire - byrekun me mollë pa dhjamë

Përbërësit:

– 7 mollë (kam përdorur të gjelbra)
– 1/2 filxhan (95 gram) sheqer kokosi
– 1 filxhan (140 gram) miell spelte
– 3/4 filxhan (100 gram) bollgur
– gjysmë pako pluhur për pjekje
- 3 lugë çaji kanellë
– 4 lugë vaj neutral

Foto: arkivi privat

përgatitja:

Ngroheni furrën në 250 gradë dhe lyeni me yndyrë një tavë pjekjeje. Kam përdorur një tavë qeramike katrore 20x20, por mund të përdorni çdo tavë pjekjeje. Madje do ishte më mirë të ishte pak më e madhe që byreku të dilte pak më i hollë.
Mollët janë grirë në rende. Mund të përdorni çdo gjë, por më pëlqen struktura e mollëve të grira. Unë i përdora me lëkurë, vetëm i larë mirë, sepse të miat ishin mollë të paqëruara dhe organike. Nëse nuk ndiheni mirë duke i ngrënë ashtu, mos ngurroni t'i qëroni.
Në një tas të madh e të thellë shtoni miellin, bollgurin, kanellën, pluhurin për pjekje dhe sheqerin e kokosit dhe përziejini mirë që të bashkohen.
Një të tretën e masës së thatë me miellin e shtojmë në tavën e pjekjes, më pas shtojmë një të tretën e mollëve të grira sipër, më pas shtojmë një të tretën e masës së thatë, pastaj sërish një të tretën e mollëve të grira dhe në fund një shtresë tjetër nga të dyja.
E di që kjo metodë është pak e çuditshme dhe shtimi i miellit të thatë direkt, por më besoni, e gjitha do të kombinohet me lëngun e mollëve në fund.
Nëse dëshironi, mund të shtoni edhe arra të grira midis një shtrese. I jep byrekut një shije të shijshme krokante.
Ne fund perfundohet me nje shtrese molle te grira dhe mbulohet mire.
Hidhni vajin sipër dhe piqni për 20 minuta, ulni temperaturën në 150 gradë dhe piqni edhe për 30 minuta shtesë.
Lëreni të ftohet mirë përpara se ta prisni në feta. Kjo është vendimtare, sepse përndryshe e gjithë gjëja do të shembet. Duhet të jetë i ftohur mirë që të ngjitet dhe të marrë copa të bukura.
Byreku mund të ruhet në temperaturë ambienti për 2 ditë ose në frigorifer deri në 5 ditë.

Foto: arkivi privat

Shënime dhe këshilla:

→ Sheqerin e kokosit mund ta zëvendësoni me një ëmbëlsues tjetër, por në mënyrë ideale ai duhet të jetë në kokrriza. Nuk mund të konfirmoja për ëmbëlsuesin e lëngshëm.

→ Mielli spell mund të zëvendësohet me miell tjetër si miell integral, thekre ose tërshërë në të njëjtën sasi. Për të zëvendësuar miellrat e tjerë të shëndetshëm - mund të provoni, por nuk do të mund t'ju them me siguri.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës