Arrestohet personi që hoqi flamurin e kishës dhe vendosi atë shqiptar para kishës së Popova Shapkës.

foto: facebook

Është ndaluar një person nga Mala Reçica, i cili dyshohet se mbrëmjen e djeshme ka vendosur flamurin shqiptar në manastirin e Popova Shapkës.

- Punonjësit policorë të SVR Tetovë, mbrëmë rreth orës 23:30, pas ndërmarrjes së masave operative, kanë identifikuar dhe ndaluar 33-vjeçarin J.A. nga Mala Reçica e Tetovës. Ai dyshohet se dy orë më parë nga shtiza e manastirit “Shën Naum mrekullibërës” në Popova Shapkë, ndërsa në objektin fetar nuk kishte njeri, e ka zbritur flamurin kishtar të KOM-Kryepeshkëvisë së Ohrit dhe ka vendosur flamuri i Republikës së Shqipërisë në vend të tij, njofton Ministria e Brendshme.

Pas dokumentimit të çështjes ndaj J.A., i cili ndodhej me një person tjetër të shpallur në kërkim gjatë heqjes së flamurit të kishës, do të vijojë parashtresa përkatëse, njofton MPB.

Stojançe Angelov në profilin e tij në Facebook ndër të tjera ka shkruar se reagimi i shpejtë i institucioneve si dhe presioni publik mund të zvogëlojë provokimet që ndezin intolerancën ndëretnike.

- Provokimet nuk duhen heshtur, por duhet reaguar ashpër. Kjo është mënyra e vetme për të dekurajuar provokatorët e mundshëm të ardhshëm. Reagimi i shoqërisë ndaj provokimeve të tilla duhet të jetë i bashkuar dhe unik pavarësisht nga përkatësia etnike, fetare, politike apo çfarëdo përkatësie tjetër. Besoj se shumica e shqiptarëve e dënojnë këtë akt barbar të përdhosjes së flamurit të kishës. E vetmja gjë është se nuk kam parë një përfaqësues të faktorëve politikë shqiptarë në Maqedoni të dalë me një dënim publik ndaj këtij akti. Dhe duhet, ka shkruar Angelov.

Ai i ka bërë thirrje liderit të BDI-së, Ali Ahmeti në Facebook që ta dënojë publikisht këtë akt provokues vandalizmi.

Dy persona të maskuar dje kanë zbritur flamurin e Kishës Ortodokse Maqedonase-Arqipeshkvisë së Ohrit nga shtiza e flamurit përballë kishës së Shën Naumit të Ohrit, më pas është vendosur flamuri i Shqipërisë. Kryetari i këshillit kishtar rastin e ka raportuar në SVR Tetovë. Ngjarja është regjistruar përmes kamerave të vëzhgimit.

- Në orën 18.05:XNUMX në SVR Tetovë, prifti nga kisha “Shën Naum Ohri mrekullibërës” në Popova Shapkë, ka lajmëruar se flamuri i kishës është zbritur nga direku i kishës nga një person NN dhe një flamur i Shqipëria u vendos, njoftoi dje Marjan Josifoski, zëdhënësi i SVR Tetovë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës