Ish-presidenti pro-rus i Moldavisë është arrestuar

Igor Dodon, Foto: EPA-EFE / DUMITRU DORU

Ish presidenti i Moldavisë Igor Dodon është mëngjes i ndaluar nga autoritetet moldave, tha një zyrtar i lartë i Partisë së tij Socialiste.

Dodon, një politikan pro-rus i cili ishte president nga viti 2016 deri në vitin 2020, u arrestua 72 orë më parë, raportuan mediat lokale. Ai është i dyshuar tradhtia dhe korrupsioni, tha zyra e prokurorisë moldave.

Një duzinë vendesh të lidhura me ish-presidentin janë kontrolluar, duke përfshirë shtëpinë e tij në Kishinau. Hetimi i Dodonit për vepra të mundshme bazohet në dyshime për “tradhti, korrupsion pasiv, financim të një partie politike nga një organizatë kriminale dhe pasurim të paligjshëm”, thuhet në njoftimin e Prokurorisë Publike.

Video e ditës