Ish-presidenti i Moldavisë arrestohet me dyshimin për korrupsion dhe tradhti

Igor Dodon, ish-president i Moldavisë / Foto: EPA-EFE / DUMITRU DORU

Ish-presidenti moldav Igor Dodon është arrestuar pasi banesa e tij u kontrollua sot me dyshimin për korrupsion, tha një zëdhënëse e prokurorit publik moldav.

Ajo tha se Dodon u ndalua për 72 orë, transmeton TASS.

Më herët gjatë ditës, nënkryetari i Partisë Socialiste të Dodonit, Vlad Batrincea i tha Reuters se hetuesit moldavë kishin kontrolluar shtëpinë e Dodonit në prani të tij si pjesë e një hetimi për korrupsion dhe tradhti, raportoi Reuters.

Batrinchea tha se ai besonte se veprimet e hetuesve ishin një lëvizje e motivuar politikisht nga një qeveri besnike ndaj presidentes pro-perëndimore Maja Sanda, e cila pasoi Dodon si kreun e shtetit në vitin 2020.

Dodon ishte president nga 2016 deri në 2020.

Video e ditës