Sektori privat filloi të zhvillohej në Kubën komuniste

Kuba / Foto Yamil LAGE / AFP / Profimedia

Dyqane të vogla po shfaqen në shtëpi private dhe garazhe në të gjithë Havanën, ndërsa sektori privat më në fund fillon të zhvillohet në Kubën komuniste.

Bizneset e vogla, të miratuara vetëm në vitin 2021, janë një sfidë për bizneset e drejtuara nga shteti njëpartiak, të cilat janë më të zbrazëta nga dita në ditë, ndërsa Kuba po lufton me mungesat e këmbimit valutor dhe inflacionin në rritje në mes të krizës së saj më të keqe ekonomike në 30 vjet.

Në garazhe, në veranda ose në dyqane të vogla, kubanezët shesin një shumëllojshmëri produktesh - birrë, ëmbëlsira, mish, produkte qumështi dhe sende ushqimore që janë gjithnjë e më të vështira për t'u gjetur.

"Nëse keni nevojë për diçka që nuk mund ta gjeni (në dyqanet shtetërore), ata e kanë atë!" Ata kanë gjërat që ju nevojiten, "tha Maria Leonor, 73 vjeç, për AFP-në ndërsa po largohej nga një dyqan i ri privat.

Pas gjashtë dekadash tregtie ekskluzivisht shtetërore, qeveria kubane miratoi një ligj në gusht 2021 për legalizimin e bizneseve të vogla dhe të mesme.

Ndryshime të rëndësishme pasuan gjatë rimëkëmbjes së Kubës nga efektet e pandemisë së koronavirusit, e cila shkatërroi industrinë e saj kritike të turizmit, si dhe shtrëngimin e sanksioneve të SHBA.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës