JO kërkon masën e paraburgimit për tre nga pesë personat e ndaluar për rastin e zhdukurit Vanja

Prokuroria Publike njofton se gjatë gjithë ditës po ndërmerr veprime për sigurimin e provave në lidhje me rastin e zhdukjes së Vanja Gjochevskës, e cila u zhduk mëngjesin e së hënës në Dibër Maalo teksa po shkonte në shkollë.

- Për tre nga pesë personat e arrestuar dje prokurori publik në Gjykatën Themelore Penale Shkup ka dorëzuar propozim për caktimin e paraburgimit prej 48 orësh, me qëllim që të sigurohet prania e tyre deri në zbardhjen e plotë të ngjarjes. Prokuroria Publike dhe MPB do ta informojnë opinionin sapo të krijohen kushte që nuk do të prishin procedurën. Të gjitha spekulimet që kanë për qëllim komprometimin e hetimeve në këtë moment do të sanksionohen ashpër – tha Prokuroria Publike.

Ministri i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski dje tha se në lidhje me rastin e zhdukjes së 14-vjeçares Vanja Gjorçevska janë arrestuar pesë persona.

- Hetimi ka bërë përparim, por në interes të hetimit nuk mund të jepen më shumë informata - tha Spasovski.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË