Ndalimi i njërit prej hajdutëve të kasafortës në Crnice

Foto: Ekrani i printimit

Prokuroria Themelore Publike në Shkup ka nisur procedurë kundër një 23-vjeçari i cili dyshohet se ka vjedhur një kasafortë me para nga një market në lagjen Crnice të Shkupit.

- I dyshuari në natën ndërmjet 31 marsit dhe 1 prillit, së bashku me tre persona të tjerë, kanë hyrë në tregun e mbyllur në rrugën Vostanicka në Shkup, kanë marrë një kasafortë metalike në vlerë prej 12.000 denarë, qarkullim ditor në vlerë prej 228.000 denarë dhe cigare në vlerë. 45.000 denarë ose kanë vlerë të përgjithshme prej 285.000 denarë, njoftoi sot Prokuroria Publike.

Siç thuhet në njoftim, ata kanë mbërritur para marketit me një automjet, duke përdorur mjetet përkatëse - pincë, pincë, etj. kanë punuar në derën e hyrjes së marketit, por nuk kanë arritur ta hapin atë. Njëri prej autorëve ka ndezur mjetin dhe e ka mbyllur pas, duke thyer të dyja dyert rrëshqitëse. Më pas së bashku me të dyshuarit e tjerë i kanë çmontuar dhe i kanë vendosur pranë hyrjes së tregut. Përmes hapjes së bërë në këtë mënyrë, i dyshuari së bashku me persona të tjerë kanë hyrë në dhomën e dedikuar për punonjësit nga ku kanë marrë kasafortën metalike me xhiro ditore dhe cigare dhe janë larguar në drejtim të panjohur.

- Meqenëse ekzistojnë rrethana që qartë tregojnë rrezik për arratisje, prokurori publik i ka dorëzuar gjyqtarit të procedurës paraprake nga Gjykata Themelore Penale Shkup propozim për caktimin e masës së paraburgimit ndaj të dyshuarit. Policia po punon për gjetjen e bashkëpunëtorëve të tij, sipas Prokurorisë.

Është grabitur një market në Crnice, kanë hyrë në derën e përparme me një makinë dhe kanë vjedhur një kasafortë

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës