Qasja e Kinës ndaj luftës në Ukrainë është vendimtare për marrëdhëniet me BE-në

Ursula von der Leyen/ Foto EPA-EFE/DUMITRU DORU

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, tha sot se qëndrimi i Kinës ndaj luftës në Ukrainë do të jetë një "faktor vendimtar për marrëdhëniet BE-Kinë".

Kina, si një anëtare e përhershme e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, ka përgjegjësinë të luajë një rol konstruktiv në promovimin e paqes bazuar në integritetin territorial të Ukrainës, me tërheqjen e forcave ruse, tha presidenti i KE.

“Çdo plan paqeje që konsolidon aneksimet ruse nuk është thjesht një plan i qëndrueshëm”, tha Von der Leyen në një fjalim në Bruksel përpara se të nisej për në Pekin, raportuan mediat britanike.

Kreu i KE tha se “faktori vendimtar për vazhdimin e marrëdhënieve mes BE-së dhe Kinës do të jetë mënyra se si Kina do të vazhdojë të sillet ndaj luftës së Putinit”.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës