Prishtina pretendon se njëri nga serbët e vrarë ishte truproja e Vulin

Fotokolazh i PS/ EPA/ Profimedia

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Dzheljal Svechlja, ka bërë të ditur se njëri nga tre sulmuesit e armatosur serbë, të vrarë të dielën në aksionin e policisë së Kosovës në Banjska afër Zveçanit, është truproja e shefit të Agjencisë së Inteligjencës në Serbi (BIA). ), Aleksandar Vulin.

Në faqen e tij në Facebook, Svechlja ka postuar një fotografi të Bojan Mijailoviqit të vrarë, për të cilin pretendon se e ka shoqëruar Vulin si truprojë gjatë vizitës së tij në Kosovë në vitin 2013, si ministër i atëhershëm i Punëve të Brendshme.

- Dje me video incizime dëshmuam prezencën e kriminelit të madh dhe udhëheqësit të aksionit terrorist, Milan Radojicic. Ndërkaq, sot u konfirmua se njëri nga të vrarët, i cili ishte edhe pjesëmarrës në atë akt, është Bojan Mijailoviq, truproja i kreut të BIA-s serbe, Aleksandar Vulin, gjatë vizitës së tij në Republikën e Kosovës në vitin 2013, Svechlja. ka shkruar.

Sipas ministrit të Brendshëm të Kosovës, Serbia si shtet është plotësisht e përfshirë në sulmin kundër Kosovës.

“Për këtë çështje tashmë ka një lidhje formale dhe strukturore të përfshirjes së (Presidentit të Serbisë) Aleksandar Vuçiq në sulmin e 24 shtatorit në Banjska afër Zveçanit: Milan Radojicic, si nënkryetar i (partisë së serbëve të Kosovës) Lista Srpska dhe truproja e Aleksandar Vulin, kreut të BIA-s. Të dy janë gjithashtu të sanksionuar në listën e zezë të SHBA. Të dy janë ndër njerëzit më të afërt të presidentit të Serbisë, ka shkruar Svechlja.

Ai thotë se faktet për sulmin e së dielës në veri të Kosovës, ku mbeti i vrarë një pjesëtar i policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku, janë dëshmi se synimet e Serbisë ndaj Kosovës nuk kanë ndryshuar që nga koha e ish-liderit serb, Sllobodan Millosheviq. vdiq në paraburgimin e Tribunalit në Hagë në vitin 2006, ndërsa ishte në gjyq për krime lufte në ish-Jugosllavi.

- Edhe optimistët më të mëdhenj që deri më tani gënjenin veten për ndryshimet në këtë vend, besoj se këto ditë janë bindur për të kundërtën. Dua të shpreh edhe një herë mirënjohjen time për qëndresën e policisë së Kosovës atë ditë dhe për profesionalizmin e tyre të pakrahasueshëm, aksion në të cilin nuk u lëndua asnjë civil, tha Svechlja.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës