Sot Prishtina organizon referendum për seveotin e Kosovës, serbët kanë shpallur bojkot

Në katër komuna në veri të Kosovës, sot po organizohet referendumi për të tërhequr kryetarët e nacionalitetit shqiptar, të zgjedhur vitin e kaluar me votat e disa për qind të votuesve dhe të gjitha partitë serbe në Kosovë kanë bërë thirrje për bojkot.

Qendrat e votimit që do të votojnë për tërheqjen e kryetarit në katër komuna në veri të Kosovës janë hapur mëngjesin e sotëm në orën shtatë. Duhet të hapen 39 vendvotime.

Të drejtë vote kanë 46.556 13.674 zgjedhës, me vendim të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Të drejtë vote në Leposaviq kanë 18.796, në Severna Mitrovicë 6.877, në Zubin Potok 7.209, në Zveçan 40.000. Janë shtypur XNUMX mijë fletë votimi për votim.

Drejtorët e shkollave në veri të Kosovës kanë refuzuar që procesi i votimit të mbahet në ambientet e tyre, kështu që janë gjetur zgjidhje alternative: votimi bëhet në objektet komunale dhe shkollat ​​shqipe dhe në Zubin Potok në dy kontejnerë, ku në prillin e kaluar zgjedhjet për kryetar bashkie. Kanë dalë 3,5 për qind e votuesve.

Të gjitha partitë politike serbe, duke përfshirë Listën Serbe, bënë thirrje për një bojkot të votimit për të tërhequr kryetarin e bashkisë. Për herë të parë në vendvotime do të vendosen kamera, që është arsyeja e bojkotit të serbëve, si dhe numri i tepruar i votuesve, përkatësisht listat e papërtëritura.

Pyetja që ai e ka shtypur në fletëvotim fillimisht në gjuhën shqipe dhe më pas në serbisht thotë: “A jeni dakord që (emri i kryetarit) të shkarkohet nga pozita e kryetarit të komunës së (emrit të komunës)”. Mund të përgjigjet me "PO" ose "JO".

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës