Princesha e Uellsit thotë se trajtimi po bën "përparim të mirë" - ajo njoftoi pjesëmarrjen e saj në një ngjarje publike

Princesha e Uellsit thotë se beteja e saj me kancerin "po shkon mirë" dhe ajo do të marrë pjesë nesër në paradën ceremoniale të ditëlindjes së mbretit Charles III.

Kjo do të jetë dalja e parë publike e Kate që nga diagnoza e saj.

Gruaja 42-vjeçare e Princit William nuk është shfaqur fare në publik këtë vit. Ajo njoftoi në mars se po i nënshtrohej kimioterapisë për një formë të paspecifikuar të kancerit.

"Unë jam duke bërë përparim të mirë, por siç e di kushdo që kalon nëpër kimioterapi, ka ditë të mira dhe ditë të këqija," tha Kate, duke shtuar se kishte "disa muaj të tjerë" trajtim përpara saj.

“Mezi pres të marr pjesë në Paradën e Ditëlindjes së Mbretit këtë fundjavë me familjen time dhe shpresoj të bashkohem në disa angazhime publike gjatë verës”, tha Kate.

Njoftimi i saj është një moment historik i rëndësishëm, por nuk shënon një rikthim në detyrat publike me kohë të plotë.

Pallati publikoi një foto të re të Kate, të realizuar në Windsor në fillim të kësaj jave, në të cilën ajo u fotografua duke qëndruar pranë një peme, e veshur rastësisht me xhinse dhe një xhaketë sportive.

Pallati tha se mbreti ishte "i emocionuar" që Kate do të merrte pjesë në Trooping the Color, i njohur gjithashtu si Parada e Ditëlindjes së Mbretit.

Është një paradë ushtarake vjetore që shënon ditëlindjen zyrtare të monarkut në qershor.

Mbreti Charles III, i cili gjithashtu po trajtohet për një formë të pazbuluar të kancerit, do të mbikëqyrë ceremoninë, në të cilën ushtarët parakalojnë përkrah mbretit me flamurin e tyre ceremonial.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës