Prigozhin: Rekrutimi i të burgosurve nga burgjet ruse në "Wagner" uli krimin në Rusi deri në 20 herë

Yevgeny Prigozhin / Foto: YouTube / printscreen

Themeluesi i formacionit paraushtarak rus, Wagner, bëri të ditur se më shumë se 5.000 të burgosurve që ishin anëtarë të kësaj organizate u kishte skaduar kontrata dhe tashmë ishin falur nga shteti.

Ndër të tjera, Prigozhin tha se rekrutimi i të burgosurve nga burgjet ruse në Wagner ul krimin nga 10 deri në 20 herë.

“Në këtë pikë, marrëveshja e Wagner ka skaduar për më shumë se 5.000 të burgosur dhe ata janë falur. Përqindja e personave që kryejnë një krim të dytë brenda një muaji nga përfundimi i shërbimit është 0,31 për qind. Prandaj, duhet të them, ne kemi reduktuar krimin në Rusi me dhjetë herë”, tha Prigozhin.

Më herët, Prigozhin shpjegoi se kontrata me të burgosurit ishte lidhur për gjashtë muaj.

“Nuk ka vlerësime të sakta për numrin e të burgosurve të rekrutuar nga Wagner. Megjithatë, që nga fillimi i vitit 2022, numri i të burgosurve është ulur me 32 mijë persona. Në vjeshtën e vitit 2022 u vu re një rënie e mprehtë e numrit të të burgosurve”, shkruan Kommersant.

Në analizën e tij të fundit, Instituti për Studimin e Luftës raportoi se njeriu i parë i Wagnerit, Yevgeny Prigozhin, e kishte zbutur retorikën e tij ndaj Ministrisë së Mbrojtjes Ruse "ndoshta nga frika se mund të ishte plotësisht pa trupat e saj që luftonin në Bakhmut".

Pak ditë më parë, Prigozhin shprehu shqetësimin për një kundërofensivë të mundshme të Ukrainës në Ukrainën lindore. Ai thotë se Ukraina ka 200.000 rezervistë që përgatiten për një sulm përgjatë vijës së frontit lindor. Ai gjithashtu pretendon se ukrainasit kanë aktualisht 80.000 trupa në Bakhmut, Slovyansk dhe Kostiantynivka për të nisur një kundërsulm.

Ekspertët amerikanë pohojnë se Prigozhin po zbut retorikën e tij ndaj Ministrisë së Mbrojtjes

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës