Afrohuni dhe me siguri do të vriteni: Njihuni me njerëzit më të izoluar në botë, vetëm një person arriti t'i afrohej

Kolazh: PS.

Vdekja e misionarit amerikan John Allen Chau (26) në vitin 2018, i cili vizitoi vetë ishullin e izoluar të Sentinelit të Veriut, tërhoqi vëmendjen e botës te banorët e ishullit ndoshta më armiqësor në botë, të cilët vlerësohet se kanë jetuar të izoluar nga pjesa tjetër e botës për 60.000 vitet e fundit.

Njerëzit që jetojnë në ishullin North Sentinel janë një nga grupet më të rralla të njerëzve në botë, të cilët, me gjithë evolucionin që ka ndodhur në botë ndër vite, ata kanë mbetur të izoluar fjalë për fjalë nga gjithçka.

Gjatë viteve, izolimi i tyre ka qenë pjesërisht për shkak të gjeografisë - North Sentinel është një ishull i vogël jashtë korsive kryesore të transportit, i rrethuar nga një kreshtë të cekët pa porte natyrore - pjesërisht për shkak të ligjeve të qeverisë indiane të mbrojtjes - dhe pjesërisht për shkak të mbrojtjes së tyre të ashpër. në territorin e saj, shtëpinë dhe privatësinë.

North Sentinel nga pamja e një shpendi / Foto: Wikipedia
Sentinel Lokal / Foto: Fotografi Dinodia / Alamy / Alamy / Profimedia

Por kur flasim për këta njerëz të izoluar, duhet theksuar se nuk është sikur nuk janë kontaktuar nga "pjesa tjetër" e njerëzimit; Për 200 vitet e fundit, "të huajt" kanë pushtuar ishullin Sentinel të Veriut për të eksploruar ishullin në përpjekje të shumta, por pothuajse gjithmonë, takimet përfunduan keq për të dyja palët.

Kush janë këta njerëz në të vërtetë? Çfarë dimë për to?

Sipas regjistrimit të vitit 2011, dhe bazuar në vlerësimet e antropologëve se sa "jete" mund të mbajë ishulli, ndoshta midis 80 dhe 150 njerëz jetojnë në këtë vend të izoluar. Por vihet re se në ishull mund të ketë deri në 500 apo edhe 15 njerëz. Sentinelët janë të lidhur me grupe të tjera indigjene në Ishujt Andaman, një zinxhir ishujsh në Oqeanin Indian të Bengalit.

Sidoqoftë, njerëzit e Sentinelit Verior janë izoluar për aq kohë sa grupet e tjera që jetojnë në Ishujt Andaman, të tilla si Onge dhe Jarawa, nuk mund ta kuptojnë gjuhën e tyre.

Një ekran i shtypur i pamjeve të rralla të bëra në vitet 90, videoja është në dispozicion në fund të leximit

Bazuar në vizitën e vetme deri më tani në një fshat Sentielin në 1967, ne e dimë se ata jetojnë në kasolle me çati të lakuara; Prifti indian që i vizitoi përshkroi një grup kasollesh, të ndërtuara në mënyrë që ata të ishin përballë njëri-tjetrit, me një fireplace të vendosur me kujdes përpara secilës prej kasolleve. Ne gjithashtu e dimë që ata ndërtojnë lopata për anije të vogla dhe të lehta (kanoe) që manovrojnë me shtylla të gjata në ujërat relativisht të cekëta dhe të qeta brenda gumës.

Me varka të tilla të lehta, njerëzit nga Sentineli i Veriut kapin peshk dhe karkaleca. Vendasit janë gjuetarë dhe stili i tyre i jetesës mendohet të jetë i ngjashëm për ta, me popujt Andaman - ata ndoshta jetojnë me një dietë me fruta dhe rritje të egra që gjenden në ishull, vezë pulëbardhash ose breshkash, dhe nganjëherë ushqim për derrat e egër, ose zogjtë.

Një ekran i shtypur i pamjeve të rralla të bëra në vitet 90, videoja është në dispozicion në fund të leximit

Veshin rojet shtiza, thika, harqe dhe shigjeta, dhe njeriu modern, si një vizitor i padëshiruar në këtë ishull gjatë viteve e ka mësuar atë në rrugën e vështirë. Shumë prej këtyre mjeteve dhe armëve janë të zhytura në hekur, të cilat Sentinelianët ndoshta kanë dalë në breg, kështu që ata e përpunuan atë në përputhje me nevojat e tyre.

Misteri më i madh është gjuha që komunikojnë këta njerëz. Ekipet e shpëtimit pranë ishullit në vitet XNUMX përshkruan pamjen e zjarrit dhe tingujt që vinin nga ishulli, por deri më tani asgjë që njeriu nuk ka dëgjuar ndonjëherë tingëllon e njohur.

Një ekran i shtypur i pamjeve të rralla të bëra në vitet 90, videoja është në dispozicion në fund të leximit

Një faktor shumë i rëndësishëm për antropologët është njohuria se si këta njerëz e quajnë veten mënjanë emrin që njeriu i ka dhënë ishullit, North Sentinel, por deri në vitin 2020, ne ende nuk mund ta konfirmojmë këtë, dmth. Si janë njerëzit që jetojnë në ishull në të vërtetë thirrje mes tyre. Njeriu nuk ka arritur ende të arrijë një përshëndetje paqësore me popullsinë e këtij ishulli, e lëre më të realizojë një bisedë dhe t'i pyesë ata për jetën e përditshme ose pikëpamjet e tyre për botën.

Ajo që dimë me siguri është se ata nuk duan shoqëri dhe deri më tani kanë arritur ta kapin atë pa përdorimin e fjalës.

Pse njerëzit që jetojnë në North Sentinel nuk duan kompani në ishull? Si reagojnë ata ndaj "të huajve"?

Një natë në 1771, një anije e ish-kompanisë së Indisë Lindore po lundronte pranë Sentinelit kur një ekuipazh vuri re një dritë jashtë ishullit. Por anija ndodhi të kalonte pranë, domethënë në një mision hidrografik, dhe nuk kishte arsye të ndalonte, kështu që Sentinelli ndoshta mbeti i izoluar për rreth një shekull, derisa anija tregtare indiane e quajtur Nineveh filloi të eksploronte shkëmbin. 86 pasagjerë dhe 20 anëtarë të ekuipazhit arritën të arrinin në plazhin e ishullit. Ata u vendosën dhe qëndruan në ishull për tre ditë, kur vendasit vendosën të ndëshkonin "ndërhyrësit" dhe i kapën me harqe dhe shufra hekuri. Ky takim është dëshmitar vetëm nga ana e ekuipazhit nga Ninive, sepse njerëzit nga atje refuzojnë çdo kontakt me "të huajt".

Fotografi nga një fis i panjohur Andaman, ndoshta i banorëve të Veriut Sentinel (1870) Foto: Wikipedia

Ekuipazhi dhe udhëtarët e Nineveh iu përgjigjën shigjetave të hekurta me gurë, duke krijuar një pengesë të tensionuar në mënyrë të rrezikshme, derisa mbërriti ndihma nga Flota Mbretërore dhe shpëtoi ata që i kishin mbijetuar pritjes së armikut. Ndërsa "në afërsi", britanikët vendosën të shpallnin Sentinelin e Veriut si ishullin e tyre, pjesë e kolonisë britanike, një vendim që ishte i rëndësishëm vetëm për britanikët deri në 1880.

Pastaj, Maurice Vidal Portman, një oficer i ri në Marinën Mbretërore, merr nën mbrojtjen e tij Kolonitë Andaman dhe Nicobar. Në atë kohë, oficeri i ri Portman e perceptoi me entuziazëm veten si një antropolog dhe në 1880 ai shkoi në Sentinelin Verior me një grup të madh oficerësh të marinës, të dënuar nga kolonia e ishullit Andaman dhe kërkues të Andamanit.

Maurice Vidal Portman me vendasit nga Ishujt Andaman / Foto: Wikipedia

Gjatë vizitës, ata gjetën fshatra të braktisur, ndoshta sepse vendasit vunë re se një numër i madh njerëzish ishin të pranishëm në ishull, kështu që ata shkuan në ishuj të tjerë për t'u fshehur. Sidoqoftë, një çift i moshuar dhe katër fëmijë mbetën në ishull. Pasi u vunë re nga oficeri i ri dhe shoqëruesit e tij, ata u dërguan në portin e Bler, kryeqyteti kolonial i ishullit Andaman Jugor. Së shpejti, gjashtë njerëzit e rrëmbyer nga Seninel u sëmurën “dëshpërimisht” dhe vdiqën papritur. Pas vdekjes së tyre, oficeri i ri Portman vendosi të linte katër fëmijët në brigjet e ishullit Sentinel me dhurata si ushqim. Kjo është gjithçka që dimë për këtë takim, pa asnjë ide se si vendasit e perceptuan atë

… Sidoqoftë, supozohet se vendasit e Sentinelit të Veriut e mbanin mend shumë mirë atë që ndodhi, duke gjykuar nga ajo që ndodhi 16 vjet më vonë, në 1896. Pastaj, një i dënuar në koloninë e Andamanit Jugor, duke ikur nga ishulli përfundoi në ishullin e Veriut Sentinel. Trupi i tij u gjet në brigjet e kolonisë, i therur plotësisht dhe qafa i ishte prerë. Britanikët më pas vendosën të linin "vetëm" njerëzit e Veriut Sentinel deri në shekullin tjetër.

A ka ndonjë mundësi për komunikim?

Vite pas mbytjes së anijes në Ninive, si dhe oficerit të ri Portman që shoqëroi eksploruesit në ishull, një ekip tjetër antropologësh, i udhëhequr nga Trinok Nat Pandit, një prift indian dhe antropolog, kur gjetën të njëjtën pamje - vendbanimet e braktisura.

Vendasit ikën aq shpejt sa vatrat e tyre ende po digjeshin. Pandit dhe shoqëruesit e tij lanë dhurata: tekstile, ëmbëlsira dhe mjete. Sidoqoftë, ata gjithashtu morën shtiza, harqe dhe shigjeta, të cila antropologët e tjerë i kundërshtuan, sepse nuk lë një mesazh të mirë për "botën e jashtme".

Ishulli Sentinel i Veriut, ndërkohë, ka qenë nën pasiguri ligjore që kur India shpalli pavarësinë e saj në 1947. Në vitin 1970, India e shpalli ishullin e vogël të izoluar të vetin dhe Pandit dhe kolegët e tij u përpoqën ta kapnin atë përmes një bordi argjile që ata lanë në breg, për të cilën nuk kishte asnjë përgjigje nga vendasit e Sentinelit të Veriut.

Pandit dhe një ekip antropologësh vazhduan të përpiqeshin të krijonin kontakte, shpesh duke lënë dhurata në breg, të tilla si arra kokosi dhe kafshë.

Pandit gjatë takimit revolucionar me vendasit në 1991 / Foto: Printscreen, NYtimes

Vendasit nuk u interesuan aspak për derrat e gjallë, të cilët i vranë, pastaj i varrosën në plazh, aq më pak kova plastike. Por ata ishin të kënaqur me dhuratat si tenxhere metalike dhe tigan dhe filluan të pëlqejnë kokosin, i cili nuk rritet në ishullin e tyre.

Pandit dhe ekipi i dorëzuan dhuratat në ishull në formën e çantave të paketuara, zakonisht të përshëndetura me shigjeta me majë dhe shtiza drejt tyre, derisa të largoheshin.

Ata u sjellin çanta dhe u tregojnë kokosit, një simbol që tregon se po sjellin dhurata

Kështu, për 25 vjet, pa ndonjë kontakt të drejtpërdrejtë, Pandit dhe ekipi përmes vizitave "të zbrazëta" arritën të krijojnë një themel për ndërtimin e besimit.

Vizitat ishin të paqëndrueshme deri në vitin 1981. Gjatë një vizite në Pandit në 1974, një ekip i National Geographic iu bashkua ishullit North Sentinel kur drejtori fitoi një shigjetë në kofshë nga vendasit.

Në vitin 1975 mbreti i rrëzuar Leopold III i Belgjikës ishte në turne dhe ishte afër ishullit të Veriut Sentinel kur vendasit e sulmuan atë me shtiza.

Leopold III i Belgjikës / Foto: Wikipedia

Për disa arsye, Leopold ishte i emocionuar për një pritje të tillë. Në vitin 1981, një anije mallrash e quajtur Primrose dhe një ekuipazh prej 28 personash u detyruan të zbarkonin në ishull pas një problemi lundrimi dhe marinarët u shpëtuan me helikopter. Njerëzit që kanë vizituar ishullin në vitet në vijim thonë se vendasit e Sentinelit të Veriut përdorën metalin nga anija për të bërë vegla dhe armë. Për njerëzit që mbledhin hekurin kur ai shfaqet aksidentalisht në breg, materiali i varkës mund të jetë perceptuar si dhuratë.

Po atë vit, Pandit dhe ekipi i tij bënë përpjekje të shpeshta kontakti, duke kaluar nëpër ishull çdo muaj tjetër.

Vendasit qëndrojnë në bregun e plazhit të Sentinelit Verior / Foto: Dinodia Photos / Alamy / Alamy / Profimedia

Një dekadë më vonë, doli që qëndrueshmëria e vizitave pa kontakt gjatë viteve u dha kur erdhi puna për avancimin e komunikimit të ndërsjellë.

Kështu, një në vitin 1991, një grup vendasish nga Sentineli i Veriut erdhën për të marrë dhuratat pa armë, vetëm me shporta dhe mjete që përdornin për të hapur kokosit (këto mjete më vonë rezultuan të dobishme vetëm për vetëmbrojtje). Në atë moment vendasit iu afruan më së shumti “të huajve”, pra njerëzimit jashtë ishullit. Më vonë gjatë ditës, kur antropologët u kthyen për t'u sjellë atyre dhurata të tjera, vunë re rreth njëzet vendas që qëndronin në plazh, kur ndodhi një skenë interesante.

Një burrë vendosi harkun dhe shigjetën e tij për të drejtuar vizitorët kur një grua uli shigjetën e saj. Pastaj burri varrosi harkun dhe shigjetën e tij në rërë. Ende është e panjohur nëse antropologët kanë bërë progres në aspektin e komunikimit të ndërsjellë apo ritualit. Në çdo rast, vendasit mblodhën me gëzim kokosat e pritshëm në shportat e tyre.

Një ekran i shtypur i pamjeve të rralla të bëra në vitet 90, videoja është në dispozicion në fund të leximit

Por mikpritja e vendasve nga Veriu Sentinel kishte kufijtë e saj. Në një vizitë tjetër, një burrë i dha shenjë Pandit se ishte koha që mysafirët të largoheshin - duke vizatuar me thikë dhe duke bërë shenjë për të prerë me të.

“Nëse do të përpiqeshim të qëndronim në territorin e tyre pa respektuar dëshirat e tyre ose do të afroheshim shumë, ata do të kthenin shpinën, që do të thoshte se ishin ofenduar. “Nëse vizitat tona nuk do të ishin të shpejta, domethënë nëse thjesht do të linim dhuratat dhe do të largoheshim shpejt, ata do të na sulmonin me armë, shtiza ose shigjeta”, tha Pandit për Indian Express.

Sidoqoftë, pavarësisht progresit, marrëdhënia midis vendasve dhe antropologëve nuk është shndërruar kurrë në asgjë më shumë sesa një dhuratë kokosi nga antropologët.

Vendasit e Sentinel kurrë nuk i ofruan dhuratat e tyre Pandit dhe ekipit të tij të cilët u kishin dhënë dhurata për dy dekada, dhe ata kurrë nuk i ftuan ata në brendësi, dhe asnjëra palë nuk mësoi se si të komunikonte me gojë, sepse gjatë gjithë atyre viteve, i gjithë komunikimi ishte i kufizuar në shprehjet e fytyrës dhe gjestet.

Ky është një nga regjistrimet e pakta në dispozicion nga vizitat e Pandit në ishull:

Çfarë ka ndodhur vitet e fundit në ishullin misterioz?

Kur Roja Bregdetare Indiane fluturoi me helikopterë mbi ishull pas cunamit të vitit 2004, ata gjetën vendasit në Sentinelin e Veriut në formë të shkëlqyer, por ata nuk ishin aspak të lumtur për vizitën, kështu që filluan të sulmojnë helikopterët me shigjeta.

Në vitin 2006, një varkë me gaforre u ndal në brigjet e ishullit kur vendasit vranë ekuipazhin dhe varrosën eshtrat e tyre në breg.

Duke pasur parasysh të gjithë historinë e ishullit, nuk është për t'u habitur që pasi vendasit e Sentinelit të Veriut panë amerikanin John Allen Chau, ata nuk ishin miqësorë me të.

John Allen Chau (djathtas) / Foto: Printscreen / Instagram

John Allen Chau (26) ishte një misionar i krishterë që donte t'u "tregonte të gjithëve Zotin" dhe në të njëjtën kohë viktima e fundit e njohur e vrarë nga njerëzit e ishullit në Sentinelin e Veriut. Më 15 nëntor 2018, ai zbarkoi fillimisht në ishull me një burrë tjetër që e çoi atje. Më pas Gjoni mendoi se po të hiqte rrobat, vendasit do ta perceptonin si të afërt. Sa u afruan, vendasit me fytyra të verdha me ngjyrë filluan të bërtasin dhe të mblidheshin.

"Unë jam John!" Ai bërtiti nga kajaku, "Unë të dua dhe Zoti të do".

Vendasit i drejtuan shigjetat e tij drejt tij, pas së cilës ai ishte shumë i mërzitur dhe i frikësuar për t'u dhënë atyre dhuratat. Ndërsa shkruan në ditarin e tij, ai kurrë nuk ka ikur nga diçka e tillë më parë në jetën e tij, shkruan Guardian.

Kajaku me të cilin Gjoni u drejtua për në vendasit e Sentinelit të Veriut / Foto: Printscreen / Instagram

Pasi shkoi në varkë për të marrë më shumë dhurata, ai u kthye dhe ia la grupit që e sulmoi, pas së cilës vendasit filluan të bërtisnin diçka në gjuhën e tyre. Gjoni u përpoq të përsëriste atë që ata po thoshin, pas së cilës ata qeshën me të. "Ata ndoshta po më thoshin diçka të keqe," tha ai në ditarin e tij. Pastaj filloi të këndonte këngë të krishtera.

Për një moment, vendasit e toleruan praninë e tij në breg ...

Shpejt, një djalë u godit me një shigjetë, e cila u bllokua në Biblën e papërshkueshme nga uji që ai mbante. Xhoni nxori shigjetën, ia ktheu djalit dhe u tërhoq. Vendasit morën kajakun e tij, pas së cilës Xhoni duhej të notonte tek personi që e çoi atje me anije.

“Kam frikë”, shkroi ai në ditarin e tij atë natë. “Ju mund të mendoni se jam i çmendur, por mendoj se ia vlen që këta njerëz të njohin Zotin”, u shkruan ai të dashurve të tij.

Disa ditë para se të zhdukej, në ditar thuhet se Xhoni nuk donte të vdiste, por se ai ishte plotësisht i vetëdijshëm për rrezikun që po ndërmerrte.

Foto: Printscreen / Instagram

Ai u përpoq përsëri, për të tretën herë, t'u afrohej vendasve të Sentinelit të Veriut. Më pas ai i kërkoi marinarit që ta linte për të notuar tek ata, duke menduar se nëse anija nuk do të ishte në pamje, vendasit do të kishin më shumë besim tek ai dhe do ta pranonin më lehtë. Atë ditë, John Allen Chau (26) për herë të fundit u pa i gjallë.

Vdekja e tij ndezi një debat mbi mbrojtjen nga grupe të izoluara njerëzish si vendasit në ishullin Sentinel të Veriut. Pandit, i cili është i vetmi person që ka arritur të komunikojë në një farë mënyre me këta persona, ka sugjeruar publikisht që ata të lihen vetëm. Sipas antropologut tashmë në pension, vendasit në këtë ishull të vogël të izoluar kanë zbuluar vazhdimisht se nuk duan shoqëri dhe se si të tillë funksionojnë mjaft mirë.

Sipas informacionit të fundit nga 2018, trupat zyrtare indiane vizituan për herë të fundit ishullin në 2011.

Shikoni këto dy video nga pamjet e rralla të bëra në ishull më poshtë:

 

Video e ditës