Përmbyset kamioni me amoniak në Illinois: Të paktën pesë të vdekur, popullsia është evakuuar

Foto: YouTube

Të paktën pesë persona, duke përfshirë dy fëmijë, vdiqën dhe pesë të tjerë u plagosën kur një kamion që rrjedh nga amoniaku u përmbys në shtetin amerikan të Illinois.

Pas aksidentit, popullata lokale është evakuuar, raporton AP.

Sipas mjekes së qarkut Effingham, Kim Rhodes, tre të vdekurit janë anëtarë të së njëjtës familje. Dy prej tyre janë fëmijë nën 12 vjeç.

Rhodes shtoi se dy shoferë të rritur gjithashtu vdiqën.

Pesë prej të plagosurve janë transferuar me helikopter në spitalet e afërta, ndërsa aktualisht nuk dihet gjendja e tyre.

Aksidenti, ku u përfshinë disa automjete, ndodhi mbrëmë rreth orës 21:25 rreth 800 metra në lindje të qytetit të Tutopolis, tha Policia e Shtetit të Illinois.

Siç është raportuar më parë, ka pasur një rrjedhje të amoniakut anhidrik, i cili është toksik dhe mund të përbëjë rrezik për shëndetin nëse nuk ndiqen procedurat e trajtimit të sigurt.

Thithja e amoniakut anhydrous mund të shkaktojë acarim të mushkërive deri në dëmtime të rënda të frymëmarrjes, me vdekje të mundshme në përqendrime më të larta.

Siç është raportuar më parë nga autoritetet, ka pasur një rrjedhje të amoniakut anhidrik, i cili është toksik dhe mund të përbëjë rrezik për shëndetin nëse nuk ndiqen procedurat e trajtimit të sigurt.

Thithja e amoniakut anhydrous mund të shkaktojë acarim të mushkërive deri në dëmtime të rënda të frymëmarrjes, me vdekje të mundshme në përqendrime më të larta.
Amoniaku anhidrik është gjithashtu gërryes dhe mund të djegë lëkurën dhe sytë.

Tutopolis ndodhet rreth 150 kilometra në juglindje të Springfield, kryeqyteti i Illinois.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës