Presidenti i Parlamentit rus kërkon që Gjykata e Hagës të ndalohet në Rusi

Kryetari i Dumës Shtetërore të Federatës Ruse Vyacheslav Volodin. Foto: © RIA Novosti / Mikhail Klimentchev

Kryetari i Dumës Shtetërore të Rusisë, dhoma e ulët e Parlamentit, Vyacheslav Volodin, e konsideron të nevojshme ndalimin e punës së Gjykatës Ndërkombëtare Penale (GJPN) në territorin e Rusisë.

Propozimi vjen pasi Gjykata e Hagës lëshoi ​​një urdhër arresti për presidentin rus Vladimir Putin me dyshimin për organizimin e rrëmbimit dhe dëbimit masiv të fëmijëve ukrainas nga territoret e okupuara.

- Është e nevojshme të bëhen ndryshime në legjislacionin që ndalon çdo veprimtari të GJNP-së në territorin e vendit tonë, si dhe të parashikohet përgjegjësia për promovimin dhe mbështetjen e GJNP-së - shkroi Volodin në Telegram.

Javën e kaluar, Këshilli i ICC-së lëshoi ​​një urdhër arresti për presidentin rus Vladimir Putin dhe një ombudsmen për fëmijë Maria Lavova-Belova. Ndër të tjera, gjykata i akuzon për dëbimin e fëmijëve nga Ukraina.

Moska nuk e njeh juridiksionin e GJNP-së dhe pretendon se autoritetet ruse i shpëtuan fëmijët nga granatimet ukrainase dhe i çuan nga zona e luftimit në zona të sigurta.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës