Presidenti i KFSM Antiç i tha lamtumirë Dushan Duda Ivkoviç

Pero Antic bashkëpunoi me Duda në Olympiacos gjatë fitores në Euroleague në 2012 / Beograd, Serbi / 21 shtator 2021 / Foto: kfsm.mk

Ajka e basketbollit evropian dhe atij botëror u mblodh sot në Beograd, për një ngjarje të trishtë të Dërguar në prehjen e përjetshme të një prej trajnerëve më të mëdhenj në ish -vend, Evropë dhe botë, Dusan Duda Ivkovic.

Në funeral u ndoq edhe njeriu i parë i basketbollit maqedonas, Pero Antikj, i cili i tha lamtumirë njeriut me të cilin punoi në Athin Olympiakos, gjatë fitores në Euroleague në 2012.

Përveç anëtarëve të familjes, në lamtumirën e fundit morën pjesë personalitete të shumta nga bota e basketbollit dhe sportit - trajneri i Partizanit dhe kumbari i Dudës, Zeljko Obradovic, presidenti i Federatës Serbe të Basketbollit, Predrag Danilovic, Dragan Kicanovic, trajneri i Ylli i Kuq i Kuq, Vlade Zvezda. Divac, Vassilis Spanoulis, kreu i Federatës së Basketbollit të Malit të Zi, Nikola Pekovic, trajneri i CSKA Moskë, Dimitris Itoudis, Dejan Tomasevic, Zarko Paspalj, Teodoras Papaloukas, Miroslav Beric, Presidenti i Vladjic Federata Milaj Tomic të Serbisë, Miodrag Babic, Rasa Nesterovic…

Ivkoviç ishte një nga trajnerët më të suksesshëm evropianë të të gjitha kohërave, trajneri më i suksesshëm i ekipit kombëtar të basketbollit të Jugosllavisë në Kampionatet Evropiane, duke fituar medalje në Zagreb në 1989, Romë në 1991 dhe Athinë në 1995.

Ai ishte gjithashtu trajneri i ekipit kombëtar serb të basketbollit nga 2008 deri në 2013, gjatë së cilës kohë ai fitoi argjendin në Kampionatet Evropiane dhe ishte i katërti në Kupën e Botës 2010.

Pero Antic i tha lamtumirë Duda Ivkovic: Faleminderit për gjithçka

Pero Antic i tha lamtumirë Duda Ivkovic: Faleminderit për gjithçka

Video e ditës