Presidenti i Këshillit Evropian zhvilloi një vizitë zyrtare në Mal të Zi më 2 dhe 3 korrik

Charles Michel / Foto EPA-EFE/OLIVIER MATTHYS

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, me ftesë të Presidentit të vendit, Jakov Milatoviq, më 2 dhe 3 korrik do të zhvillojë një vizitë zyrtare në Mal të Zi.

“Kjo vizitë vjen në prag të Konferencës së ardhshme Ndërqeveritare, me qëllim që të theksohet perspektiva evropiane e Malit të Zi, progresi i deritanishëm në rrugën evropiane dhe pranimi i IBAR-it (Raporti mbi përmbushjen e standardeve të përkohshme), si dhe vazhdimin e procesit të reformës. Kjo është vizita e dytë e zyrtarëve të lartë të BE-së që kur Jakov Milatoviq mori postin e presidentit të Malit të Zi. “Para kësaj, presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, vizitoi Malin e Zi në tetor 2023”, thuhet në njoftim.

Zyra e Presidentit thekson se vizita e Charles Michel përfaqëson një hap të rëndësishëm në forcimin e marrëdhënieve midis Malit të Zi dhe Bashkimit Evropian në nivel politik dhe ekonomik dhe konfirmon më tej vendosmërinë e vendit për të ecur më me vendosmëri drejt anëtarësimit të plotë në BE.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës