Kryetarët e dy dhomave të Kongresit Amerikan arritën marrëveshje për financimin shtetëror të Qeverisë

Presidentët e të dy dhomave të Kongresit amerikan njoftuan se kanë arritur një marrëveshje për financimin e qeverisë që do të miratohet si nga Senati ashtu edhe nga Dhoma e Përfaqësuesve gjatë javës. Lajmi i mirë është se Kongresi më në fund arriti një marrëveshje dypartiake për financimin që do ta mbajë qeverinë në funksion, tha Presidenti i Senatit Chuck Schumer, një demokrat.

Udhëheqësit e Kongresit ranë dakord për një paketë masash me vlerë 460 miliardë dollarë që ende duhet të votohet në Senatin dhe Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA.

"Koha po mbaron tani sepse financimi i qeverisë mbaron të premten," paralajmëroi Schumer, duke shtuar se Dhoma e Përfaqësuesve duhet ta miratojë shpejt marrëveshjen dhe ta dërgojë atë në Senat për miratim.

Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve, republikani Mike Johnson, vlerësoi se marrëveshja do të lejonte edhe disa reduktime të shpenzimeve në nivel federal.

Presidenti amerikan Joseph Biden do t'i drejtohet Kongresit më 7 mars për Gjendjen e Bashkimit, që tradicionalisht është fjalimi kryesor i presidentit në të dy dhomat e Kongresit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës