Përleshje mes dy karteleve në një burg në Meksikë, të paktën 16 të vdekur

Karteli i Meksikës EPA-EFE/Ivan Villanueva

Një përballje në burg mes anëtarëve të dy karteleve rivale në qytetin kufitar meksikan të Juarez shkaktoi trazira dhe të shtëna që vranë 11 njerëz, shumica prej tyre civilë, thanë autoritetet të premten.

Los Chapos, anëtarë të kartelit famëkeq Sinaloa të udhëhequr më parë nga Joaquin "El Chapo" Guzman, dhe grupi lokal Los Mexicalis hapën zjarr brenda burgut pas një sherri të shkurtër, tha zëvendësministri i Sigurisë Ricardo Mejia.

Kaos total shpërtheu menjëherë pas kësaj, me dy të vrarë dhe katër të plagosur, tha Mejia, duke folur së bashku me presidentin meksikan Andres Manuel Lopez Obrador në një konferencë të rregullt shtypi. 16 të tjerë u plagosën në luftime, tha ai.

Zyrtarët nuk kanë thënë se çfarë e shkaktoi përplasjen.

Pas trazirave, meksikanët shkuan në një tërbim nëpër qytet, thanë autoritetet, duke vrarë nëntë civilë. Midis tyre ishin katër punonjës të një radiostacioni, tha Mejia.

Video e ditës