Konferencë për shtyp për vrasjen e Vanyas në orën 9:30

Sot në mëngjes në ora 9:30 Ministri i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski dhe prokurori parësor publik i Prokurorisë Publike të Shkupit Gavril Bubevski do të mbajnë konferencë për media në objektin e Prokurorisë Publike ku do t'i prezantojnë informatat që mund të ndahen me publikun për momentin dhe janë të lidhura me vrasjen e Vanja Gjorçevskës dhe Pançe Zhezovskit.

Dje në rrethinën e Shkupit është gjetur trupi i pajetë i 14-vjeçares Vanja Gjorçevska e cila ishte shpallur e zhdukur më 27.11.2023, ndërsa në afërsi të Velesit trupi i pajetë i 74-vjeçarit Pançe Zhezovski nga Është gjetur edhe Velesi, i cili më 24.11.2023 është raportuar i zhdukur. Në lidhje me dy rastet dyshohen pesë persona, tre prej të cilëve janë ndaluar, një person ndodhet jashtë shtetit dhe një person – babai i vajzës – është ndaluar në komisariat.

Në njoftim thuhej se paraprakisht në lidhje me veprat penale u gjet një automjet tip “Citroen” i djegur dhe pas ekspertizës u siguruan prova materiale për përfshirjen e personave, për të cilat pas dokumentimit të plotë të rasteve, në koordinim me Prokurorin Publik do të ngritët kallëzime përkatëse penale. Nga veprimet hetimore të kryera u konstatua se të dyja vrasjet janë kryer nga të njëjtët persona, motivi i të cilëve ishte “egoizmi”, pra paratë. Gjithashtu, nga masat e ndërmarra operative është konstatuar se e mitura Gjorçevska është marrë me automjet nga hyrja e banesës, ndërsa nga të dhënat e marra nga marrja në pyetje është konstatuar se ajo është vrarë në të njëjtën ditë (27.11.2023 nëntor. 10) rreth orës XNUMX të mëngjesit.

Menjëherë pas marrjes së raporteve për personat e pagjetur janë ndërmarrë masa dhe aktivitete për gjetjen e tyre dhe është formuar Shtabi i posaçëm operativ në SVR Shkup me në krye kryeshefin e RSV Shkup. Janë kryer bastisje në shtëpi dhe objekte të tjera në zonat e RS Shkup, RSV Veles dhe RSV Shtip, gjatë të cilave janë gjetur dhe konfiskuar telefona celularë, kompjuterë, vetura etj., janë zhvilluar biseda të shumta me familjarë, të njohur, miq dhe personat që do të mund të kishin ndonjë informacion dhe disa qindra policë që punonin ekskluzivisht në këto raste përfshiheshin çdo ditë në veprimet hetimore.

Prokurorët publikë nga Prokuroria Themelore Publike Shkup dhe nga Prokuroria Themelore Publike Veles kanë kryer kontroll në dy lokacionet ku janë gjetur trupat e të zhdukurve dje. Janë dhënë urdhra për autopsi në trupat e viktimave dhe për identifikimin e duhur. Gjithashtu janë lëshuar urdhra për mbledhjen dhe ekspertizën e të gjitha gjurmëve dhe provave nga të dyja lokacionet.

Në ditët pas zhdukjes së dy burrave, prokurorët publik lëshuan urdhra për kontrolle në vende të shumta, sigurimin e pamjeve të vëzhgimit me video, vendndodhjen bazuar në stacionet bazë, analizat dhe mjekësinë ligjore të pajisjeve elektronike, mjekësinë ligjore të gjurmëve materiale dhe provave, duke përfshirë makinën e lidhur. ndaj ngjarjes. Janë intervistuar persona të cilët kanë mundur të kenë njohuri të caktuara për ngjarjen dhe në bazë të të gjitha provave të grumbulluara është zbardhur ngjarja për autorët e dyshuar dhe motivet e tyre. Pas kompletimit të provave dhe ekspertizës së urdhëruar, prokuroria do të fillojë procedurat përkatëse ndaj të gjithë të dyshuarve.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës